Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Billa sťahuje z obchodov bio ryžu kontaminovanú jedovatým arzénom

26.04.2017 0

Závažné výsledky testu ryže, v ktorých prepadol bio produkt pod privátnou značkou Billy, majú na Slovensku aj v Česku dohru. Reťazec sa rozhodol stiahnuť z predaja ryžu, v ktorej nameralo laboratórium škodlivé látky.

Zdroj: Stream.cz

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Česká relácia A DOST! internetovej televízie Stream.cz nedávno podrobila laboratórnym testom 18 druhov ryže pod rôznymi značkami. V laboratóriu Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe dala preskúmať, či produkty nie sú kontaminované pesticídmi, mykotoxínmi a aj arzénom.

Titul prepadák si z testu odniesla 500-gramová Ryža natural pod privátnou značkou Billy Naše bio. Spomedzi všetkých testovaných produktov obsahovala najviac arzénu, a to 0,31 miligramu na kilogram hmotnosti. Podiel nebezpečného anorganického arzénu sa na celkovom nameranom množstve môže pohybovať medzi 30 až 90 percentami.

Kým dospelý človek by nemal denne skonzumovať viac ako 0,25 miligramu anorganického arzénu, pre kojencov a malé deti platí prísnejší limit vo výške 0,10 miligramu.

Jedovatá látka mohla preniknúť do ryže z pôdy alebo počas priemyselného spracovania. Dlhodobá konzumácia anorganického arzénu je spájaná s kardiovaskulárnymi ochoreniami a niektorými druhmi rakoviny.

Nejde však o jediný negatívny nález. V ryži pod bio značkou Billy odhalil rozbor aj koktejl troch škodlivých mykotoxínov. Je to signál toho, že obsah bol napadnutý plesňami.

Pohotová reakcia reťazca

Krátko po uverejnení výsledkov testu spustila Billa v Česku zvolávaciu akciu. O stiahnutí kontaminovanej ryže označenej dátumom spotreby 16. 1. 2019 informuje aj na svojej webovej stránke.

„Za túto nepríjemnosť sa zákazníkom ospravedlňujeme, prípadné reklamácie sa vyriešia priamo na jednotlivých predajniach spoločnosti,“ oznámil reťazec. K podobnému opatreniu pristúpila Billa aj na Slovensku.

„Nakoľko v českých médiách bola odvysielaná negatívna informácia o tomto produkte, spoločnosť Billa Slovensko sa rozhodla preventívne produkt stiahnuť z predaja v slovenských prevádzkach. K tomuto kroku sme sa rozhodli napriek tomu, že informácie hodnotiace produkt ako ‚nekvalitný, či nezdravý‘ nevyšli z oficiálneho a zdroja a inštitúcie," uviedla hovorkyňa Billy Denisa Pernicová.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia