Na čo sa pripraviť pred cestou na majstrovstvá vo futbale

31.05.2016 0

Okolo 10-tisíc Slovákov, vrátane tých, ktorí žijú vo Veľkej Británii, Írsku a iných krajinách EÚ, sa chystá na futbalový šampionát vo Francúzsku. Na celom území treba počítať so zvýšenými bezpečnostnými opatreniami. Vo Francúzsku je totiž vyhlásený výnimočný stav.

Zdroj: SITA/AP

Zuzana Kollárová

Zuzana Kollárová

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 0 | registrácia 02.02.2015

O bezpečnosť našich turistov – fanúšikov sa bude spolu s francúzskymi policajtmi a armádou starať aj našich osem policajtov. O ich vyslaní informoval Jozef Olekszy z odboru poriadkovej polície Prezídia PZ.

Dvaja budú hliadkovať priamo v Paríži a šiesti budú v mestách, kde budú hrať naši futbalisti. Slovenských futbalistov i fanúšikov čaká na ME veľa cestovania. Medzi dejiskami ich zápasov - Bordeaux, Lille a St. Etienne - sú totiž značné vzdialenosti. Prvý zápas na turnaji odohrajú Slováci proti Walesu 11. júna v Bordeaux, druhý proti Rusku 15. júna v Lille a tretí proti Anglicku 20. júna v St. Etienne.

Ministerstvo zahraničných vecí posilní konzulárny tím v Paríži. Počas zápasov reprezentácie Slovenska v Bordeaux, Lille a Saint-Etienne bude zástupca Veľvyslanectva SR v Paríži na mieste konania zápasov (v časti nazývanej Fan Embassy) a v naliehavých prípadoch zabezpečí nevyhnutnú konzulárnu asistenciu.

Aká je bezpečnostná situácia

Francúzsko predĺžilo výnimočný stav platný od teroristických útokov až do konca júla a obnovilo Schengenské hranice. Každý, kto bude cestovať, musí prejsť hranicami a taktiež musí mať platný preukaz totožnosti.

Francúzske úrady pripustili, že nie sú schopné zaručiť „nulové riziko“ teroristických útokov v priebehu európskeho šampionátu vo futbale.

Naše ministerstvo zahraničných vecí zdôrazňuje, že ME vo futbale vo Francúzsku budú prebiehať v kontexte aktuálnej bezpečnostnej situácie (teroristické útoky z januára a novembra 2015) a vysokej hrozby teroristických útokov. Je vyhlásený výnimočný stav na celom území Francúzska platný do konca júla 2016. Na celom území budú zvýšené bezpečnostné opatrenia, predovšetkým na miestach s vysokou koncentráciou turistov (letiská, vlakové stanice, fan zóny, štadióny).

Zápasy sa odohrajú v desiatich francúzskych mestách, ktoré vytvoria pre fanúšikov fan-zóny s kapacitou od 7000 do 120 000 miest. Ministerstvo upozorňuje na potrebu zvýšiť ostražitosť vo fan-zónach. Odporúča občanom cestujúcich do Francúzska na ME vo futbale sledovať dianie aj prostredníctvom webstránky a facebookového profilu veľvyslanectva SR v Paríži.

Podľa riaditeľa konzulárneho odboru rezortu zahraničia Igora Pokojného by občania mali sledovať miestne médiá a riadiť sa odporúčaniami miestnych bezpečnostných síl. V prípade, ak by sa dozvedeli o nejakej potenciálnej hrozbe, ministerstvo bude využívať najmä službu núdzovej SMS.

Pozor na štrajky

V čase majstrovstiev má Francúzsko zasiahnuť nová vlna celoštátnych štrajkov. Odborové združenia ich plánujú na 14. júna. Príčinou štrajku je ich nesúhlas s vládou presadzovanými zmenami v zákonníku práce. Do tohto štrajku sa zapojili v utorok večer aj zamestnanci železničnej spoločnosti SNCF, ktorá je pritom hlavným prepravcom futbalového šampionátu. Štrajk zamestnancov dopravnej spoločnosti RATP v Paríži a v oblasti Ile-de-France sa začne vo štvrtok. RATP prevádzkuje aj parížske metro.

Dôležité kontaktné údaje

Veľvyslanectvo SR vo Francúzsku:

Núdzová linka - mobil: +33/6/72076832

Tel. priamo v dejisku zápasov reprezentácie SR: +33/7/76736016

Adresa: 125, rue du Ranelagh, 75016 Paríž

Tel: 0033/1/71937333

Fax: 0033/1/0142887653

E-mail: emb.paris@mzv.sk

Internet: www.mzv.sk/pariz

Policajné komisariáty v mieste konania zápasov reprezentácie SR:

Bordeaux (23, Rue François de Sourdis) - tel.: +33/ 5 57 85 77 77;

Lille (19, Rue de Marquillies) - tel.: +33/3 62 59 80 00;

Saint-Etienne (99, bis Cours Fauriel) - tel.: +33/4 77 43 28 28.

Dôležité kontakty vo Francúzsku:

Telefónna predvoľba: +33

Európske núdzové volanie: 112

Prvá pomoc: 15

Polícia: 17

Požiarnici: 18

Konzulárne informačné centrum MZVaEZ SR v Bratislave:

Tel.: +421 2 5978 5978, +421 90607 5978

Podmienky vstupu občanov SR do Francúzska

 • platný cestovný doklad (cestovný pas alebo občiansky preukaz),
 • nevyžaduje sa prihlasovacia povinnosť,
 • v súvislosti s konaním EURO 2016 francúzske orgány zavedú hraničné kontroly na vnútorných hraniciach Schengenu.

Colné predpisy

 • Francúzsko je súčasťou vnútorného trhu EÚ, ktorý zabezpečuje voľný pohyb tovaru, osôb, služieb a kapitálu; určité obmedzenia sa týkajú dovozu cigariet (800 ks), cigár (200 ks), tabaku (1 kg), alkoholu (10 l), vína (90 l) a piva (110 l).

Pomoc v núdzi

 • Strata dokladov - stratu nahlásiť na miestnej polícii a vyžiadať si o tom doklad, obrátiť sa na Veľvyslanectvo SR v Paríži o vydanie náhradného cestovného dokladu.
 • Strata finančných prostriedkov, okradnutie – napr. prostredníctvom služby Western Union požiadať príbuzných alebo známych o zaslanie hotovosti, v prípade potreby požiadať o asistenciu Veľvyslanectvo SR v Paríži.
 • Zranenie, hospitalizácia - podľa povahy prípadu môže konzul navštíviť zraneného či chorého občana v zdravotníckom zariadení a s jeho súhlasom bezodkladne informuje príbuzných, môže byť tiež nápomocný v kontakte s miestnym zdravotnícky zariadením, prípadne s vyšetrovacími orgánmi a so zdravotnou poisťovňou v SR. Veľvyslanectvo nemôže zaplatiť výdavky za liečbu či hospitalizáciu našich občanov v zahraničí, ani ich repatriáciu a cestovné na návrat do SR.

Zdroj: MZV SR

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia