Na čo sa pripraviť pred cestou na majstrovstvá vo futbale

31.05.2016 0

Okolo 10-tisíc Slovákov, vrátane tých, ktorí žijú vo Veľkej Británii, Írsku a iných krajinách EÚ, sa chystá na futbalový šampionát vo Francúzsku. Na celom území treba počítať so zvýšenými bezpečnostnými opatreniami. Vo Francúzsku je totiž vyhlásený výnimočný stav.

Zdroj: SITA/AP

Zuzana Kollárová

Zuzana Kollárová

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 0 | registrácia 02.02.2015

O bezpečnosť našich turistov – fanúšikov sa bude spolu s francúzskymi policajtmi a armádou starať aj našich osem policajtov. O ich vyslaní informoval Jozef Olekszy z odboru poriadkovej polície Prezídia PZ.

Dvaja budú hliadkovať priamo v Paríži a šiesti budú v mestách, kde budú hrať naši futbalisti. Slovenských futbalistov i fanúšikov čaká na ME veľa cestovania. Medzi dejiskami ich zápasov - Bordeaux, Lille a St. Etienne - sú totiž značné vzdialenosti. Prvý zápas na turnaji odohrajú Slováci proti Walesu 11. júna v Bordeaux, druhý proti Rusku 15. júna v Lille a tretí proti Anglicku 20. júna v St. Etienne.

Ministerstvo zahraničných vecí posilní konzulárny tím v Paríži. Počas zápasov reprezentácie Slovenska v Bordeaux, Lille a Saint-Etienne bude zástupca Veľvyslanectva SR v Paríži na mieste konania zápasov (v časti nazývanej Fan Embassy) a v naliehavých prípadoch zabezpečí nevyhnutnú konzulárnu asistenciu.

Aká je bezpečnostná situácia

Francúzsko predĺžilo výnimočný stav platný od teroristických útokov až do konca júla a obnovilo Schengenské hranice. Každý, kto bude cestovať, musí prejsť hranicami a taktiež musí mať platný preukaz totožnosti.

Francúzske úrady pripustili, že nie sú schopné zaručiť „nulové riziko“ teroristických útokov v priebehu európskeho šampionátu vo futbale.

Naše ministerstvo zahraničných vecí zdôrazňuje, že ME vo futbale vo Francúzsku budú prebiehať v kontexte aktuálnej bezpečnostnej situácie (teroristické útoky z januára a novembra 2015) a vysokej hrozby teroristických útokov. Je vyhlásený výnimočný stav na celom území Francúzska platný do konca júla 2016. Na celom území budú zvýšené bezpečnostné opatrenia, predovšetkým na miestach s vysokou koncentráciou turistov (letiská, vlakové stanice, fan zóny, štadióny).

Zápasy sa odohrajú v desiatich francúzskych mestách, ktoré vytvoria pre fanúšikov fan-zóny s kapacitou od 7000 do 120 000 miest. Ministerstvo upozorňuje na potrebu zvýšiť ostražitosť vo fan-zónach. Odporúča občanom cestujúcich do Francúzska na ME vo futbale sledovať dianie aj prostredníctvom webstránky a facebookového profilu veľvyslanectva SR v Paríži.

Podľa riaditeľa konzulárneho odboru rezortu zahraničia Igora Pokojného by občania mali sledovať miestne médiá a riadiť sa odporúčaniami miestnych bezpečnostných síl. V prípade, ak by sa dozvedeli o nejakej potenciálnej hrozbe, ministerstvo bude využívať najmä službu núdzovej SMS.

Pozor na štrajky

V čase majstrovstiev má Francúzsko zasiahnuť nová vlna celoštátnych štrajkov. Odborové združenia ich plánujú na 14. júna. Príčinou štrajku je ich nesúhlas s vládou presadzovanými zmenami v zákonníku práce. Do tohto štrajku sa zapojili v utorok večer aj zamestnanci železničnej spoločnosti SNCF, ktorá je pritom hlavným prepravcom futbalového šampionátu. Štrajk zamestnancov dopravnej spoločnosti RATP v Paríži a v oblasti Ile-de-France sa začne vo štvrtok. RATP prevádzkuje aj parížske metro.

Dôležité kontaktné údaje

Veľvyslanectvo SR vo Francúzsku:

Núdzová linka - mobil: +33/6/72076832

Tel. priamo v dejisku zápasov reprezentácie SR: +33/7/76736016

Adresa: 125, rue du Ranelagh, 75016 Paríž

Tel: 0033/1/71937333

Fax: 0033/1/0142887653

E-mail: emb.paris@mzv.sk

Internet: www.mzv.sk/pariz

Policajné komisariáty v mieste konania zápasov reprezentácie SR:

Bordeaux (23, Rue François de Sourdis) - tel.: +33/ 5 57 85 77 77;

Lille (19, Rue de Marquillies) - tel.: +33/3 62 59 80 00;

Saint-Etienne (99, bis Cours Fauriel) - tel.: +33/4 77 43 28 28.

Dôležité kontakty vo Francúzsku:

Telefónna predvoľba: +33

Európske núdzové volanie: 112

Prvá pomoc: 15

Polícia: 17

Požiarnici: 18

Konzulárne informačné centrum MZVaEZ SR v Bratislave:

Tel.: +421 2 5978 5978, +421 90607 5978

Podmienky vstupu občanov SR do Francúzska

 • platný cestovný doklad (cestovný pas alebo občiansky preukaz),
 • nevyžaduje sa prihlasovacia povinnosť,
 • v súvislosti s konaním EURO 2016 francúzske orgány zavedú hraničné kontroly na vnútorných hraniciach Schengenu.

Colné predpisy

 • Francúzsko je súčasťou vnútorného trhu EÚ, ktorý zabezpečuje voľný pohyb tovaru, osôb, služieb a kapitálu; určité obmedzenia sa týkajú dovozu cigariet (800 ks), cigár (200 ks), tabaku (1 kg), alkoholu (10 l), vína (90 l) a piva (110 l).

Pomoc v núdzi

 • Strata dokladov - stratu nahlásiť na miestnej polícii a vyžiadať si o tom doklad, obrátiť sa na Veľvyslanectvo SR v Paríži o vydanie náhradného cestovného dokladu.
 • Strata finančných prostriedkov, okradnutie – napr. prostredníctvom služby Western Union požiadať príbuzných alebo známych o zaslanie hotovosti, v prípade potreby požiadať o asistenciu Veľvyslanectvo SR v Paríži.
 • Zranenie, hospitalizácia - podľa povahy prípadu môže konzul navštíviť zraneného či chorého občana v zdravotníckom zariadení a s jeho súhlasom bezodkladne informuje príbuzných, môže byť tiež nápomocný v kontakte s miestnym zdravotnícky zariadením, prípadne s vyšetrovacími orgánmi a so zdravotnou poisťovňou v SR. Veľvyslanectvo nemôže zaplatiť výdavky za liečbu či hospitalizáciu našich občanov v zahraničí, ani ich repatriáciu a cestovné na návrat do SR.

Zdroj: MZV SR

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia

Top

 1. 1.6 rád, ako znížiť spotrebu plynu
  Túto vec publikoval Expert Gazda - odborník na danú oblasť overený redakciou Gazduj. Obsah od Expert Gazdu môže propagovať produkty a služby konkrétnych firiem.