Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Ako správne zasadiť ovocný strom

18.04.2017 1

Hoci jar je už v plnom prúde, ešte stále nie je neskoro nasadiť ovocné stromy. Netrvá to dlho a nie je to zložité. Tak prečo odkladať vlastné ovocie o ďalší rok?

Zdroj: pixabay / PublicDomainImages / CC0

Jozef Šebest

Jozef Šebest

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 26.11.2014

Takzvané voľnokorenné ovocné stromy (to sú tie, ktoré dostaneš v záhradnom centre „holé” - bez koreňového balu) je možné sadiť len v dobe vegetačného pokoja. Znamená to približne od 15. októbra. Musíš sa však vyhnúť sadeniu do zamrznutej pôdy. December teda nie je dobrý termín, ale november býva ešte v pohode.

Na jar máš na úspešné sadenie čas do konca apríla začiatku mája. Tento rok to bude skôr ten koniec apríla. Sadenice v črepníkoch môžeš smelo sadiť aj počas vegetačného obdobia, to znamená aj teraz na jar. Sú však o čosi drahšie.

Kde zohnať sadenice

Určite sa vyhni podomovým predajcom stromčekov, ktorí kočujú po dedinách a predávajú ich z prívesného vozíka. Koreňový systém týchto úbohých rastliniek musí byť „na šrot”. Stromčeky sa totiž vyorávajú na farmách na jeseň a v záhradných centrách prežívajú zimu. Teda tie, ktoré sa nepredajú hneď na jeseň.

Dobré záhradníctvo má stromy/sadenice zazimované vo vlhkých pilinách (hoblinách, ľahkej pôde a podobne), takže stromčeky v dobrej kondícii majú už počas neskorej jari zapustené drobné nové korienky na koncoch hlavných koreňov. Je to jeden zo znakov, podľa ktorých rozoznáš dobrý stromček.

Ak sa dá, vyberaj si stromčeky priamo z miestnosti, kde boli uložené. Budú na tom o čosi lepšie ako tie, ktoré sú vyložené na predajnej ploche. Niekedy to chce trochu diplomacie pri vyjednávaní s personálom. Ale je to možnosť, ako si overiť, či stromčeky boli dobre skladované.

Ceny sa pohybujú od 6 eur vyššie v závislosti od druhu ovocného stromu, odrody, vzrastu stromčeka a výšky lízingových splátok majiteľa záhradného centra.

Ako postupovať

V dobrom záhradnom centre ti nielen pomôžu vybrať stromček, ale aj zastrihnú do potrebnej dĺžky korene aj konáriky. Ak to neurobia, načmáral som malú pomôcku:

Jozef Šebest

Červenou sú označené vhodné rezy. Zelená šípka ukazuje na miesto štepenia. To musí zostať nad zemou. A neboj sa, stromček to prežije.Zdroj: Jozef Šebest

Po dovezení nemusíš stromček hneď sadiť. Najmä pri jarnej výsadbe sa odporúča nechať ho 24 hodín namočený vo vode. Ale tých 24 hodín je maximum. Ak by ti niečo prekážalo v sadení, zasyp stromček do vlhkých pilín alebo piesku. Aj keď, zháňať piliny a piesok, to ho už radšej rovno zasaď… Ale k veci:

  1. Zastrihni korene a korunu. Ak treba, rezy hrubšie ako centimeter ošetri štepárskym tmelom alebo farbou.
  2. Vykop jamu veľkú asi ako 12-litrové stavebné vedro (platí pre stromček vysoký po zastrihnutí cca do jedného metra). Nemusí byť príliš hlboká - miesto štepenia aj tak musí zostať nad zemou.
  3. Na dno jamy vylej polovicu vody (použi tú, v ktorej bol stromček namočený).
  4. Vlož stromček a zasyp ho do polovice zeminou. Vylej do jamy zvyšok vody a doplň zeminu. Hotovo. 

Jozef Šebest

Stromček vo vode. Zhrubnuté čierne miesto je miesto štepenia. To musí zostať nad zemou.Zdroj: Jozef Šebest

Jozef Šebest

Pri tomto vzraste stromčeka nemusí byť jama väčšia ako vedro. Hrubý rez na stromčeku je ošetrený. Len pre info: ten stromček bol pri kúpe (vrátane koreňov) vyšší ako ja.Zdroj: Jozef Šebest

Ak je stromček menšieho vzrastu a sadíš na mieste, kde sa počíta s vysokou trávou a jej kosením na seno, určite pridaj k stromčeku aj paličku. Nie je nič mrzutejšie ako musieť naklepávať kosu po odkosení stromčeka, ktorý si sadil pred mesiacom… :-)

Jozef Šebest

Maličké sadenice Goji nie je vidno ani v aprílovej tráve, nieto ešte v júnovej. Kolíky sú vyrobené z vyradených detských lyžiarskych paličiek. Sú hliníkové (dlhoveké) a reflexné.Zdroj: Jozef Šebest

Dobrá správa je, že na celú akciu nepotrebuješ za ideálnych podmienok viac ako pol hodiny čistého času (v závislosti od vzdialenosti záhradného centra a tvojej schopnosti kopať.)

P.S. Pri výsadbe počítaj s veľkosťou stromu v jeho dospelosti. Aký asi bude, ti poradia v záhradnom centre.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (1 reakcia)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!