Bezplatná aplikácia radí, ako skrotiť náklady na energie v domácnosti

Diskusia ku článku (12)

hlavnym dovodom percentualnej vysky nakladov su porovnatelne naklady pri neporovnatelnych platoch.. priklad zroj EU o vydavkoch za energie..
http://eur-lex.euro...

tuna je cela studia porovnavania clenskych statov EU, http://eur-lex.euro...

je dobre si to najprv pozriet predtym nez piseme bludy

25.05.2017 | pierre002

Pekný deň pierre002, máte pravdu, ak by sme mali všetci vyššie platy, tak by výdavky na energie boli v rodinných rozpočtoch menšou položkou. Tie platy sú však také aké sú, s tým nič neurobíme. Cieľom FiiFree je pomôcť domácnostiam ušetriť, tak aby na energie nedávali zbytočne veľa.

25.05.2017 | FiiFree

K šetreniu energiou ani netreba presne poznať spotrebu a jej štruktúru, stačí pár jednoduchých pravidiel.

1. najdrahšia býva elektrina, potom mazut a zemný plyn, najlacnejšie je uhlie alebo drevo, hlavne ak je z vlastného lesa
2. najväčší energožrút je ohrev vody, preto treba teplú vodu robiť plynom, mazutom, ale nie elektrinou
3. druhý najväčší energožrút je ochladzovanie čohokoľvek, lebo obrátený Carnotov cyklus má účinnosť asi 1/6 až 1/7, kým priame Joulovské teplo 100%. Takže s klimatizáciou opatrne. Podobne aj s veľkými chladničkami, neotvárať dvere poloprázdnej chladničky na pol minúty, lebo ujde studený vzduch a treba ho znovu vychladiť.
4. veľký energožrút je ohrev vzduchu, teda veľkopriestorové vykurovanie na elektrinu. Potom je lepšie mať podlahové kúrenie s tepelnou pumpou, lebo tá nepáli elektrinu priamo, ale využíva latentné teplo prostredia, ktoré posúva na vyšší potenciál
5. žiadne pokročilé technológie nepomôžu, ak je dom zle izolovaný
6. ak je dom dobre izolovaný, tak pocítite aj termálne prínosy slnka cez okná

Hlavne dávajte pozor na domotiku MS-DOS. Haknutý MS-DOS môže stáť viac, ako trochu energie. Internet of Things nesmie ísť na MS-DOS. Ak vaše device nemajú fireval, tak ich nepoužívať, sú nebezpečné. Ak neviete, čo je fireval, nepoužívať Internet of Things.

25.05.2017 | Roman Kanala

Čo je na tých pravidlách ako jednoduché. Čiže by sme nemali ani chladiť ani kúriť. Netreba poznať spotrebu? To sú riadne hlúposti. A z čoho mám potom vychádzať ? Ako zistím či kúrim veľa, či sa veľa sprchujem?

25.05.2017 | petrisko

Bozkávam, dostali ste syntézu desaťročí energetického výskumu na pár riadkoch. Vzpierajte sa, prskajte, všetci ušmudlaní psíci to tak robia. Bráňte sa vedomostiam. Poznanie bolí.

25.05.2017 | Roman Kanala

A ak ste nad indexom, niekde je vraj chyba. No tak porovnajte náklady na kúrenie pre dom v Svätom Jure s domom vo Veľkom Borovom.

25.05.2017 | hulo11

Pekný deň hulo11, v aplikácii je možnosť porovnať sa s domácnosťami vo vašom okolí. Zistíte tak akú spotrebu majú domácnosti s podobnou veľkosťou (napr. domy okolo 100m2, kde bývajú celoročne 3 ľudia). Teoreticky by ste všetci mali mať podobné výsledky (kvôli geografickej blízkosti by mali byť vplyvy počasia rovnaké). Ak by ste mali výrazne vyššiu spotrebu tak je to dobrá indícia, že je na čase sa pozrieť na váš kotol, prípadne zvážiť, či počas zimy správne vetráte a podobne. FiiFree ponúka aj personalizované tipy a rady ako začať šetriť - tie sú založené na údajoch o vašej spotrebe.

25.05.2017 | FiiFree

A teraz len všetci zistia, koľko na nich ešte dodávatelia elektriny a plynu ryžujú. Myslím, že im začnú veľmi ťažké časy, keď ľudia uvidia, že ich cena za elektrinu je aj o 30% viac ako v inej domácnosti. Plus som veľmi zvedavý ako dopadnú všetky novostavby, čo sa chvália, že aké sú energeticky efektívne. Napríklad koľko stojí kúrenie v troch vežiach :D

25.05.2017 | petrisko

Pekný deň petrisko, toto bol jeden z dôvodov prečo sme sa do vývoja aplikácie pustili. Ak by vám niekto núkal naftu do auta za 2 eurá na liter, tak by ste ho asi poslali kade ľahšie. Ale ako by ste sa zachovali, keby vám ponúkol elektrinu za 2 eurá / 1 kWh? Veľa ľudí nevie, či je to veľa alebo málo. Chceme dať spotrebiteľom možnosť jednoducho a zrozumiteľne porovnať, či ich ceny za energie sú primerané alebo prehnané.

FiiFree však ponúka aj prínos pre ľudí, ktorí majú ceny za energie nastavené dobre. Je možné, že hoci jednotkovú cenu máte dobrú vaša spotreba je vysoká. Na to je dobré porovnať sa s podobnými domácnosťami na Slovensku. Ak máte napríklad byt v paneláku a vaša spotreba je výrazne vyššia ako domácnosti o dve ulice ďalej, tak máte dobrú indíciu, že niečo nie je v poriadku. FiiFree vám cez personalizované rady a tipy poradí, čo môže byť za vašou vysokou spotrebou a na čo by ste sa mohli pozrieť, alebo čo urobiť aby ste začali šetriť.

25.05.2017 | FiiFree

Čítal som si o tej aplikáciu na stránkach a myslím si, že to bude dobrý pomocník pre ľudí, čo si nevie rady, čo kde ako znížiť. Ja tým že som vlani zmenil dodávateľa na Slovakia energy, tak to teraz toľko riešiť nemusím, pretože mi to taky pomohlo ušetriť. Ale do budúcnosti by som sa tomu nebránil použiť takúto aplikáciu.

11.08.2017 | Sklarik

Úspora nákladov na energie je s dnešnými smart technológiami veľmi vysoká bez nutnosti veľkých investícii a stavebných zásahov. Viac sa dozviete tu >> https://goo.gl/VsevYU

10.11.2017 | Noga - smarthome

ak by niekoho zaujimali tipy ako usetrit energiu, tak kuk: https://recenziepro...

30.11.2018 | secretadmirer

Top

  1. 1.6 rád, ako znížiť spotrebu plynu
    Túto vec publikoval Expert Gazda - odborník na danú oblasť overený redakciou Gazduj. Obsah od Expert Gazdu môže propagovať produkty a služby konkrétnych firiem.