Ako si postaviť záhradný domček s vegetačnou strechou

Diskusia ku článku (10)

Super návod, tak isto ako ten minulý.

V predchádzajúcom dieli som chcel reagovať, ale potom som si povedal, že počkám aj na druhý diel.
Do rozpočtu si ešte treba prirátať a pripraviť peniaze na pokutu za porušenie stavebného zákona. Už v prvom dieli bolo povedané o príprave základov. Ale to už je stavba na ktorú sa jednoznačne vzťahuje stavebné povolenie. Dokonca nestačí ani ohlásenie drobnej stavby: http://www.zakonypr....
V časti sankcie (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1976-50#f4768628) je hneď prvá cez 300 € za stavbu bez papierov.
To že si stavbu zrealizujete na záhrade kam nik nevidí nie je veľmi nápomocné. Časom budú úrady vidieť stavbu aj na google mapách a ak si začnú porovnávať mapy googla a svoje, tak pokuta sa rýchlo vyrúbi.

30.06.2015 | Pavel Šimon

GoogleMaps? Odkedy je softwarové dielo firmy z tretej krajiny, ktorá dane neplatí nikde na svete, Slovenskou republikou uznané ako dôkazový materiál? Úradník to bude môcť použiť tak akurát na zistenie možného rozdielu voči ich mape, ale na legálne dokázanie ilegálnosti mojej stavby bude musieť predsa vojsť na pozemok.

30.06.2015 | PaloK

Taktiež z fotografiou z ulice ho môžete poslať na políciu nech si vypíše samoudanie za rušenie Vášho súkromia.

30.06.2015 | PaloK

No a toto je zásadný rozdiel prečo sme tam kde sme a nie tam kde napr. Nemci.
Namiesto toho aby sa zákon dodržiaval tak spekulujete o ne dodržiavaní.

30.06.2015 | Pavel Šimon

Treba ale porovnať, čo všetko treba na stavebné povolenie na Slovensku a v Nemecku, alebo Rakúsku. V rakúsku stačí na vydanie stavebného povolenia na rodinný dom jeden výkres - polierplan - kde sú pôdorysy, podľady a situácia, ktoré si stavebník može nakresliť aj sám. Na Slovensku potrebujete komplet projekt aj s riešením statiky, elektriky, vody, odpadu...

30.06.2015 | Peter Chlepko

Áno, len ten Nemec alebo Rakušan, keď ho úradník "nase..ie" tak sa bráni. A to isté s politikmi - aktívne sa zapájajú do riadenia krajiny. Ale ako som písal zákony sa snažia dodržiavať a nie obchádzať. A ak sú zlé tak vplývať na zmenu.
Ale to už sme v inej rubrike - nie Gazduj, ale politika a občianske aktivity.

30.06.2015 | Pavel Šimon

Dovolte, ale to snáď nemyslíte vážne, že by ste akceptoval digitálne fotografie súkromnej leteckej firmy licencované pre Google ako dôkazový materiál vhodný na začatie nejakého konania proti Vám?

30.06.2015 | PaloK

A. odbiehate od podstaty môjho príspevku - upozornil som na platný stavebný zákon
B. prečo by to "hneď" malo mať formu dôkazu - stačí si urobiť prehľad a potom to riešiť individuálne
C. ako som písal vyššie - prečo sa snažíte so zákonom vybabrávať a potom hľadať spôsob obhajoby?

01.07.2015 | Pavel Šimon

Ďakujem za komentár a doplňujúce linky, aspoň si čitatelia sami môžu svoj plánovaný záhradný domček zatriediť. Podľa mňa takýto domček je nanajvýš drobná stavba, ktorá plní doplnkovú funkciu (uskladnenie náradia) k hlavnej stavbe (rodinnému domu), kde stavebné povolenie netreba, nanajvýš ohlásenie.
Ak by bol ten istý domček postavený na trávniku bez nejakáho ukotvenia a úpravy terénu (možno aj zámková dlažba vedľa domu) , tak sa podľa stavebného zákona dokonca nejedná ani o stavbu, čiže netreba ani stavebné povolenie, ani ohlásenie.

30.06.2015 | Peter Chlepko

Súhlas.
Ono každý realizátor je zodpovedný sám za seba.
Prečítať si zákon je dobrý začiatok.
Vždy je dobré najskôr skúsiť nezáväznú konzultáciu na príslušnom stavebnom úrade. Tie (zväčša) ženy sú bežné milé a radi poradia. Aspoň moja skúsenosť.

30.06.2015 | Pavel Šimon