Ako si postaviť záhradný domček s vegetačnou strechou

29.06.2015 10

Záhradný domček sa dá svojpomocne skonštruovať a postaviť za cenu porovnateľnú s prefabrikovanými domčekmi z obchodov. Ja som sa rozhodol pre domček s moderným dizajnom a strechou, ktorá neuberá zo zelenej plochy v záhrade. Pokojne sa inšpirujte.

Zdroj: Peter Chlepko

Peter Chlepko

Peter Chlepko

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 1 | registrácia 12.03.2015

Samozrejme, najskôr treba mať pripravené základy. Konštrukciu domčeka je najlepšie zhotoviť z dreveného rámu obitého doskami. Drevené stĺpiky a trámy tvoria nosnú konštrukciu a prenášajú zaťaženie zo strechy na základy. Aby konštrukcia odolala vetru, treba ju vystužiť šikmými stužidlami. Na stĺpy je vhodný drevený hranol štvorcového prierezu 5 x 5 centimetrov, stužidlá postačia aj 4 x 4 centimetre.

Vodorovné trámy je dobré zhotoviť z obdĺžnikového prierezu 5 x 7 centimetrov orientovaného zvislo, vtedy má vyšsiu únosnosť, ktorá rastie s výškou prierezu kvadraticky. To znamená, ze hranol 5 x 14 centimetrov, ktorý je dvojnásobne vyšší ako 5 x 7 centimetrov, má štvornásobne vyšsiu únosnosť.

Peter Chlepko

Rámová konštrukcia domčeka, oranžová - stĺpy 5x5cm, zelená – trámy 5x7cm, žltá – stužidlá 4x4cm.Zdroj: Peter Chlepko

Konštrukciu domčeka si treba najprv premyslieť a načrtnúť na papier. Na úrovni podlahy by mal byť rám z hranolov, do ktorých sú upevnené stĺpy. Druhý takýto vodorovný rám z hranolov je vo výške strechy. Ak bude mať domček plochú strechu, ktorá bude položená v tejto úrovni, mal by byť druhý rám vykonštruovaný v miernom spáde.

Konštrukciu pri sedlovej streche je potrebné vytvoriť z ďaľších trámov. Pri domčekoch do 1,5 metra x 1,5 metra stačí stĺpy umietniť do rohov a tam, kde budú dvere, prípadne okno. Pri väčších domčekoch je potrebné umiestniť viacero stĺpov tak, aby ich vzájomná vzdialenosť nebola väčšia ako 1,5 metra. Stĺpy by mali siahať až po strechu.

Spájaním jednotlivých prvkov sa najprv vytvorí rám prednej a zadnej steny (pri obdĺžnikovom pôdoryse sú to tie dlhšie steny), ktoré sa potom vo zvislej polohe pospájajú prvkami bočných stien a strešnými trámami. Vzdialenosť strešných trámov závisí od ich dĺžky, 35 centimetrov pri dĺžke 1,5 metra, 20 centimetrov pri dĺžke 2,0 metra.

Tie vzdialenosti sú relatívne malé kvôli vyššej hmotnosti zelenej strechy. Ak sa rozhodnete pre jednoduchú krytinu z lepenky alebo plechu, je možné vzdialenosti zdvojnásobiť.

Peter Chlepko

Konštrukcia počas stavby a po dokončeníZdroj: Peter Chlepko

Spoje jednotlivých drevených prvkov je najlepšie vytvoriť preplátovaním, vtedy je ich pevnosť a aj stabilita celkovej konštrukcie najvyššia. Voľbou vhodného tvaru spoja a presným prevedením sa dajú trámy pospájať aj bez použitia klincov a skrutiek, no je to časovo a technicky náročné.

V súčasnosti sú k dispozíci rôzne druhy drevoskrutiek, klincov a spojovacieho materiálu, ktorých použitie spolu s vystužením konštrukcie stužidlami takisto zaručuje dostatočnú stabilitu domčeka. Spojovací materiál však nie je zadarmo a preto je optimálny jednoduchý preplátovaný spoj poistený skrutkou.

Hotovú kostru domčeka obijeme doskami. Na steny postačí hrúbka 10 milimetrov, na podlahu 30 až 40 milimetrov a strecha môže byť aj z 15 milimetrov OSB dosky.

Domček presvetlite oknom. Stačí len vyrezať otvor požadovaného tvaru do dreveného obkladu steny a z vnútornej strany upevniť sklo. Dvere sú podobne ako domček tvorené rámom, vyplneným dreveným obkladom a pántami upevnené do pripraveného otvoru.

Peter Chlepko

Izolácia strechy z jazierkovej fólieZdroj: Peter Chlepko

Na zelenú strechu domčeka je potrebná hlavne odolná izolácia, najvýhodnejšia je jazierková fólia, netkaná textília na ochranu izolácie a zemina. Aby sa zemina zo strechy nevysypala, je potrebné, aby steny siahali nad konštrukciu strechy aspoň 10 centimetrov a takto vytvorili akýsi válov, do ktorého sa medzi vrstvy netkanej textílie umiestni izolácia.

Všetky vrstvy je potrebné upevniť na hornú hranu stien a uzavrieť napríklad lacným sadrokártónovým CD profilom a vytvoriť tak malú atiku. Aby voda správne odtekala, je v najnižšom bode strechy odtok vody napríklad zo starého drezu, do ktorého sa dá fólia tesne upevniť. V prípade sedlovej strechy sú potrebné dva odtoky na každej strane.

Peter Chlepko

Zdroj: Peter Chlepko

Na strechu stačí dať 5 centimetrov vrstvy zeminy, ktorú možno získať napríklad z výkopu základov a doplniť ju humusom a tehlovými črepmi, ktoré vďaka pórovitosti zadržiavajú v sebe vodu a rastliny tak prečkajú aj obdobie sucha.

Na streche neodporúčam pestovať tulipány alebo mrkvu. Vhodné sú rôzne skalničky a rozchodníky (sedum), ktoré sa pekne rozrastajú a kvitnú v rôznych obdobiach, takže strecha bude okrem zelenej žiariť aj inými farbami.

Peter Chlepko

Hotový domčekZdroj: Peter Chlepko

Po dokončení domček natrite olejom alebo lazúrou na drevo podľa vkusu, aby lepšie odolávala poveternostným vplyvom, ale aj esteticky zapadla do záhradky.

Náklady a množstvo materiálu na zhotovenie domčeka
Domček veľkosti 2,5 x 1,5 m
                   Položka Množstvo Orientačná cena
Hranol 5 x 5 cm 16 m x 4,8 €/m 77,00 €
Hranol 5 x 7 cm 25 m x 5,2 €/m 130,00 €
Hranol 4 x 4 cm 25 m x 3,3 €/m 83,00 €
Drevený obklad 18 m2 x 5,5 €/m2 100,00 €
Podlahové dosky 3 cm 3,8 m2 x 20 €/m2 76,00 €
OSB doska 2,5 m x 1,5 m 25,00 €
Spojovací materiál 30,00 €
Jazierková fólia 2 m x 3 m 12,00 €
Netkaná textília 2 x 2 m x 3 m 30,00 €
Tehlový črep 100 kg 10,00 €
Poznámka: Starý sifón a sklo na okno určite nájdete doma alebo u susedov
Prameň: maloobchodné ceny, prieskum autora

Celkovo sa cena domčeka vyšplhá na takmer 600 eur, čo je porovnateľné s cenou drevených domčekov ponúkaných v obchodoch, závisí to však od typu. Najdrahšou položkou je drevo. Dá sa však zohnať aj lacnejšie, alebo ak je možnosť, tak hranoly svojpomocne narezať z palivového dreva alebo rôznych obrezkov a tým cenu domčeka skresať aj na štvrtinu. Veľa zdaru!

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (10 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!