Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Začíname s chovom hydiny: Ako sa starať o kuriatka po vyliahnutí

19.03.2017 5

Pred istým časom sme sa venovali liahnutiu kuriatok. Až po upozorneniach od čitateľov sme si uvedomili, že sme vynechali starostlivosť po vyliahnutí. Takže splácame náš dlh.

Zdroj: maxpixel.freegreatpicture.com

Jozef Šebest

Jozef Šebest

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 26.11.2014

V prvom rade sa povzbuď konštatovaním, že sliepky sú najstaršia domestifikovaná hydina (podľa súčasného stavu bádania), takže sú dobre prispôsobené na všelijaké úlety homo sapiensa pri chove.

Deň prvý a druhý

Nezabudni na to, že kuriatka sú od vyliahnutia relatívne samostatné. Jediné, čo nezvládajú, je termoregulácia. O tú sa musíš postarať ty.

Po vyliahnutí sú kuriatka mokré, preto ich prelož z liahne do kartónovej škatule, ktorú budeš zohrievať lampou (obyčajnou tepelnou guľou). U nás zvykneme mať malú krabicu s jednodňovými kuriatkami umiestnenú na kuchynskej linke. Je tam teplo a sú pod kontrolou. Na ohrievanie používame starú stolovú lampu.

Teplotu môžeš riadiť umiestňovaním lampy vyššie a nižšie. Ideálna teplota by sa mala pohybovať od 33 až do 35 stupňov Celzia vo výške kuriatok (tú teplotu potom postupne znižuj každý týždeň o 2 až 3 stupne). Na dno škatule môžeš dať starý uterák alebo handru. Kuriatkam sa nebude šmýkať - čo by sa na čistom papieri určite dialo.

Prvý ani druhý deň kuriatka nepotrebujú krmivo. Spotrebúvajú ešte svoje vnútorné zásoby. A celkovo sa ešte len „rozkukávajú”.

Deň tretí a ďalšie

Kuriatka môžeš premiestniť do väčšej krabice či odchovnej debne. Rozmery si určíš sám podľa počtu kureniec. Musí v nej byť dosť miesta na kŕmidlo, napájačku a miesto na spanie pod lampou aj mimo nej. Teplo a svetlo im totiž zabezpečíš závesnou lampou s obyčajnou žiarovkou či infražiarovkou.

Ako nádobu na vodu môžeš použiť malú stojanovú napájačku alebo aj obyčajnú plytkú misku. V takom prípade však vlož do jej stredu kameň. Kuriatka by ju rýchlo prevrátili. Od dvoch týždňov môžeš skúšať naučiť kuriatka aj na niplové napájačky. Vodu nepoužívaj ľadovú, ale radšej vlažnú.

Flickr/Angela Schmeidel Randall/CC

Zdroj: Flickr/Angela Schmeidel Randall/CC

Čo sa týka stravy, osvedčilo sa mi kŕmiť prvé tri dni až týždeň čistým kukuričným šrotom a čiernym čajom (nesladeným :-)). Až potom prejsť na zmesku. Ak nebudeš používať zmesku, tento preventívny postup nie je potrebný. Okrem dobrých výživových vlastností má kukuričný šrot peknú žltú farbu a to ich láka začať s kŕmením sa (majú lepšie rozpoznávanie farieb ako my).

Kuriatka majú aj reflex hrabania, ktorý je spojený so začatím prijímania potravy. Takže môžeš krmivo umiestniť aspoň počas prvých dní do plytkej misky (takej, čo sa dáva pod črepník).

Potom použi obyčajné dlhé kŕmidlo. Dôležité je, aby pri ňom bolo dosť miesta pre všetky kuriatka. Inak sa na tie slabšie nedostane.

Samotné krmivo je obyčajná zmeska K1. Samozrejme je dobré pridávať k nej niečo na prilepšenie - varené postrúhané vajíčko, postrúhanú mrkvu, myší chvost, žihľavu, tvaroh. Alebo všetky tieto prilepšenia rovno zmiešaj s pšeničným šrotom do polosuchej sypkej masy a máš vlastnú superzmes pre kurence. Vyrábaj ju ale len v obmedzených dávkach a nespotrebovanú vždy pred ďalším kŕmením vyhoď.

Tvaroh a najmä varené vajíčko sa začne rýchlo rozkladať a nepríjemne zapáchať. Nehovoriac o tom, že už nejde o práve najzdravšiu stravu.

Postupne môžeš prechádzať na stravu s čoraz vyššími podielmi šrotov - kuratá už budeš dávať aj von a zelené krmivo si nájdu. Vo veku 2 mesiacov ich môžeš kŕmiť skoro tak ako dospelé sliepky.

Jozef Šebest podľa knihy  Chováme kury, morky, perličky a prepelice; Malík, Malíková, 1983

Zdroj: Jozef Šebest podľa knihy Chováme kury, morky, perličky a prepelice; Malík, Malíková, 1983

 Takto všelijako môže vyzerať rozloženie kuriatok v odchovni. A čo to znamená?

a) Všetko v poriadku

b) Kuratá sa pečú - daj lampu vyššie!

c) Kuratám je zima - daj lampu nižšie!

d) Máš tam prievan, rob s tým niečo!

Dokedy ich držať v odchovni

Kuriatka zostanú v odchovni minimálne mesiac. Potom ich (podľa počasia), môžeš vypúšťať aj do ohrádky na dvore a po dvoch mesiacoch už môžu opustiť odchovňu natrvalo. Všetko závisí od operenia a počasia - takže dávať nejaké presné rady sa tu nedá.

Ak ťa napadlo niečo v štýle: „Veď tie kuriatka vypustím po pár dňoch k sliepkam a ony sa tie tetky už o tie maličké nejako postarajú,” tak na to rýchlo zabudni. Sliepky sú zmenšené tyranosaury a spomalené velociraptory. Z malých kuriatok by nezostalo o chvíľu nič.

Ideálne je pustiť ich k starším sliepkam, až keď budú pohlavne dospelé. Čiže vo veku aspoň 5 mesiacov u ľahkých plemien. U ťažších ešte o dva mesiace neskôr.

Orientačné ceny
Žiarovka 100W 0,70 €
Žiarovka infra 150W 5,60 €
Napájačka na PET fľašu 0,95 €
Kŕmidlo pre kuriatka, d. 50 cm 4,50 €
Prameň: Jozef Šebest
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (5 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!