Aké vykurovanie vyjde rodinné domy najlacnejšie

15.11.2017 3

Vykurovanie zemným plynom je po zohľadnení výdavkov na energiu, údržbu a investície v rodinných domoch najlacnejšie. U novostavieb vychádza najlacnejšie teplovzdušné a vodné vykurovanie. Vyplýva to z analýzy Rakúskej energetickej agentúry.

Zdroj: Pixabay/ri/cc

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Riaditeľ agentúry Peter Traupmann dodáva, že tepelná sanácia starších domov sa v každom prípade oplatí. „Nezávisle od vykurovacieho systému sú náklady v sanovanom rodinnom dome o 55 percent nižšie než v nesanovanom.“

To podľa neho dokazuje dôležitosť tepelnej sanácie nielen pre jednotlivých majiteľov, ale aj z celkového hľadiska. Rovnaký efekt sa totiž ukazuje aj v prípade emisií oxidu uhličitého (CO2).

Vykurovacie systémy založené na spaľovaní zemného plynu stoja v nesanovanom rodinnom dome najviac 4 525 eur ročne, v tepelne sanovanom dome 2 766 eur ročne.

Na druhom mieste je tepelné čerpadlo na vykurovanie vzduchom a vodou, ktoré v nesanovanom dome stojí najviac 4 546 eur ročne a v sanovanom 2 935 eur.

Pre novostavby nie je plyn najlacnejší

Pri novopostavených rodinných domoch je poradie opačné. Najvýhodnejšie vychádza vykurovanie vodou a vzduchom s ročnými nákladmi 2 767 eur. Zemný plyn nasleduje až na druhom mieste so sumou maximálne 2 779 eur ročne.

Na treťom mieste sa nachádzajú ostatné vykurovacie systémy: drevo (nesanovaný dom), ústredné kúrenie (sanovaný dom) a vykurovací olej (novostavba). Vo všetkých troch prípadoch je najdrahšie vykurovanie peletami s ročnými nákladmi maximálne 5 237 eur (nesanovaný dom), 3 511 eur (sanovaný dom) a 3 760 eur (novostavba).

Druhé najvyššie celkové náklady u nesanovaného domu vykazuje ústredné kúrenie (maximálne 5 196 eur) a voda u sanovaného domu (3 424 eur) a v novostavbe (3 316 eur). Pri zohľadnení výlučne nákladov na energie sú vodné tepelné čerpadlá so zemnou sondou najlacnejšie.

V nesanovanej budove dosahujú 1 390 eur ročne, v sanovanom dome 646 eur a v novostavbe 546 eur. Tieto systémy sa však spájajú s relatívne vysokými investíciami a nákladmi na údržbu.

Najvyššie náklady na energiu sú spojené s ústredným kúrením: v nesanovanom dome ide o 3 442 eur ročne, v sanovanom dome 1 579 eur a v novostavbe 1 247 eur. V prípade emisií CO2 majú najhoršie výsledky systémy na vykurovací olej. Na druhom mieste je vykurovanie zemným plynom a najlepšie dopadli teplovzdušné a vodné systémy.

Zdroj: TASR

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (3 reakcie)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!