5 praktických tipov, ako sa dá ušetriť na elektrine

07.07.2017 2
Túto vec publikoval Expert Gazda - odborník na danú oblasť overený redakciou Gazduj. Obsah od Expert Gazdu môže propagovať produkty a služby konkrétnych firiem.

Inzercia | Faktúra za elektrinu je každoročným strašiakom mnohých domácností. S modernými spotrebičmi to tak už nemusí byť. Nové funkcie vám ušetria energiu aj veľa nervov. Inšpirujte sa tipmi od Barbary Vopaleckej, produktovej špecialistky zo Stredoslovenskej energetiky.

Zdroj: Stredoslovenská energetika

PR servis

PR servis

rola: Expert Gazda | počet sledovaní: 0 | registrácia 28.05.2017

1. Varte na indukčnej platni

Oproti bežnej platničke či sklokeramike ušetríte približne 48 percent energie a veľa času - voda vám zovrie až trikrát rýchlejšie než na iných typoch sporákov. Navyše nebudete musieť dávať pozor na veľkosť hrnca, indukcia sa zapne len priamo pod ním. Inteligentné senzory vám dokonca zachránia polievku pred vykypením.

2. Pečte v elektrickej rúre

Vedeli ste, že moderné rúry majú funkciu šiesty zmysel, ktorá zistí váhu jedla a automaticky mu prispôsobí teplotu aj čas pečenia? Navyše sonda, ktorú zapichnete do mäsa, vás upozorní, keď je upečené. Vďaka nej nebudete musieť rúru otvárať, takže ušetríte na uniknutom teple.

3. Dbajte na správnu teplotu v chladničke

V starších modeloch chladničiek teplota kolíše od 2 °C do 7 °C, čiže sa musí stále vyrovnávať, a to má za následok plytvanie energiou. Moderná monoklimatická technológia udrží v celom priestore rovnakú teplotu a tak chráni aj potraviny pred skazením alebo znehodnotením.

Ak chcete chladničke ešte pomôcť, nechajte jej po stranách aspoň 2 centimetre a vzadu aspoň 5-centimetrový voľný priestor. Zabránite tým prehrievaniu.

4. Skúste inteligentnú rýchlovarnú kanvicu

Umožní vám nastaviť teplotu vody podľa typu nápoja od 80 °C do 100 °C a dá vám vedieť, keď ju dosiahla. Nemusíte sa ponáhľať, funkcia Keep Warm teplotu udrží ešte 20 minút po vypnutí. Ak občas zabúdate naliať vodu, nič sa nedeje. Moderná kanvica sa bez vody nezapne.

5. Využívajte elektrické vykurovanie efektívne

Neprekurujte miestnosti. Znížením teploty o 1 °C ušetríte približne 6 percent energie. Zvýšte vlhkosť vzduchu a ušetríte ďalších 10 až 15 percent. Pri odchode z domu nevypínajte kúrenie úplne, ale zachovajte nižšiu, temperovaciu teplotu. Vetrajte pravidelne, ale krátko a intenzívne. Nebude vám dlho zima a spálená energia neuletí von oknom.

Moderné spotrebiče dokážu šetriť energiu doslova samé. Vy si tak môžete užívať pohodlie a nižšiu faktúru. Skúste to.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (2 reakcie)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!