Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

12 tipov, ako prežiť horúčavy bez klímy

23.07.2015 1

Tropické teploty sú náročnou skúškou nielen pre organizmus človeka, ale aj zvieraťa. Ak horúčavám nechceš podľahnúť, riaď sa nasledujúcimi tipmi.

Zdroj: SITA / AP

Jozef Šebest

Jozef Šebest

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 26.11.2014

1. Zdržuj sa v tieni

Južné národy nemajú siestu preto, lebo sa im nechce pracovať, ale kvôli tomu, že v horúčave je pracovať na slnku životu nebezpečné. Preto, ak nemusíš, vyhýbaj sa slnku od desiatej do tretej alebo ideálne až do piatej. Ak sa nedá inak, chráň si v tieni aspoň hlavu. Aj šiltovka je lepšia ako nič.

2. Nechodievaj „hore bez”

Pozri sa na Tuaregov a ďalšie národy, ktoré prechádzajú púšťou v skutočnej horúčave, nie v našich 35 stupňoch Celzia. Nedaj sa zlákať pocitom voľnej odhalenej kože a zostaň zahalený vo vzdušnom oblečení.

3. Dávaj pozor na to, čo piješ

Pitný režim je dôležitý, ale netreba ho dodržiavať alkoholom a kofeínom, ktoré dehydrujú organizmus, respektíve nútia nás chodiť častejšie na WC. Opatrne s nimi! Sladké nápoje zvyšujú hladinu cukru v krvi, čím vyvolávajú ešte väčší pocit smädu. Nedaj sa uväzniť do tejto sladkej pasce.

4. Pripravuj si ľahké jedlá

Varenie zvyšuje teplotu obytného priestoru. Ľahké jedlá s rýchlou prípravou majú synergický efekt, pretože v horúčavách nezaťažujú organizmus trávením.

5. Cez deň zatemni okná

Ak nemáš v dome klímu, vetraj celú noc. Hneď ako teplota vonku klesne pod teplotu v interiéri, otvor, čo sa dá. Cez deň okná zavri (ak máš zateplený byt), prípadne ich nechaj otvorené len vo ventilačnej polohe. Južné národy majú vonkajšie okenice. Ty použi záclony, závesy, žalúzie alebo rolety. Skrátka všetko, čo zabráni slnečným lúčom, aby prenikli dovnútra a prehrievali interiér.

6. Daj priestor prúdeniu vzduchu

Nemusí to byť hneď ventilátor. Aj ťah komínového efektu pri otvorených dverách do suterénu a podkrovia môže vytvoriť dostatočný prievan.

7. Drž sa pri zemi alebo pod ňou

Ak si môžeš vyrobiť improvizovanú pracovňu, zvoľ prirodzene chladné miesto, napríklad v suteréne.

8. Porozmýšľaj nad zateplením

Skutočne kvalitné zateplenie zabraňuje nielen chladnutiu stien, ale aj ich prehrievaniu v lete. V mojej kuchyni je teraz 22 stupňov. Ako je to u teba?

9. Nevyrubuj tieň zo záhrady

Ak pretváraš starší pozemok „na obraz svoj”, nechaj staré stromy stáť. Tieň, ktorý poskytujú, je lacnejší ako pergola či siete. Kým vyrastú nové, bude to trvať celú generáciu.

10. Schlaď posteľ

Pred spaním schlaď prikrývku či obliečky v chladničke. Pred chladením ich zabaľ do plastového obalu. Ani Lenor totiž neprerazí koncentrovanú vôňu cibule z chladničky.

Perfektný chladič na noc si môžeš vyrobiť z vychladenej plastovej fľaše vody zabalenej v uteráku.

11. Vyhľadaj chladnejšie miesto na spánok

Ak ti teplo nedá spať, zmeň miesto. Matrac v suteréne je lepší ako prebdená noc v rozpálenej pohodlnej posteli alebo dočasne zmeň typ postele. V hojdacej sieti sa vyspíš lepšie, pretože aspoň zaspíš. Ak sa dá, presuň sa na noc na terasu či do stanu na záhradu. Tenší matrac tiež padne vhod rozpálenému telu.

12. Ber ohľad aj na zvieratá

Zvieratá trpia teplom rovnako ako ty. Drž ich v tieni, na chladnom mieste s dostatkom tekutín. Mysli na to, že hospodárske zvieratá zrejme nebudú podávať také výkony ako v miernejšom počasí, ale ani psy nebudú také poslušné ako si zvyknutý.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (1 reakcia)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!