Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Zmenili ste poisťovňu? Starý preukaz už po novom nemusíte vracať

01.12.2016 1

Poistencom ubudne časť povinností pri zmene zdravotnej poisťovne. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú v stredu schválil parlament. Nové pravidlá začnú platiť od januára.

Zdroj: Gazduj

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Poistenci, ktorí si do 30. septembra podali žiadosť o zmenu zdravotnej poisťovne (a bola im schválená), museli každoročne podľa zákona do 8 dní vrátiť kartičku poistenca pôvodnej zdravotnej poisťovni.

Keďže k zmene poisťovne dochádza po podaní žiadosti vždy prvého januára nasledujúceho roka, túto povinnosť museli stihnúť v priebehu necelých dvoch januárových týždňov. Za neodovzdanie preukazu im hrozila pokuta vo výške 165 eur. Od 1. januára 2017 sa táto povinnosť ruší.

Ministerstvo zdravotníctva SR poznamenalo, že zdravotné poisťovne po zániku poistného vzťahu preukazy poistencov nepotrebujú a poistencov táto povinnosť zbytočne zaťažuje. Staré poistenecké kartičky zostávajú aj poistencom, ktorí o zmenu poisťovne požiadali už tento rok.

Od januára zaniká aj povinnosť nahlasovania zmeny zdravotnej poisťovne lekárom. „Na webovom sídle Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou je pritom verejne dostupný centrálny register poistencov a súčasne pri spracovaní faktúr to vedia zdravotné poisťovne poskytovateľom oznámiť, obvykle už v okamihu spracovania ich zúčtovacích dávok," konštatoval rezort.

Spracované s využitím agentúrnej správy SITA

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (1 reakcia)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!