Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Celoročné pneumatiky? Jazdia horšie ako zimné aj letné, ukázal test

23.09.2016 7

Hoci teploty zatiaľ dlhodobo neklesajú pod kritických sedem stupňov Celzia a do zákonom stanoveného termínu (15. novembra) ostáva ešte vyše mesiaca, obzerať sa po kvalitných zimných pneumatikách sa oplatí už teraz.

Zdroj: SITA/Michal Svítok

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Spotrebiteľský časopis dTest preveroval jazdné vlastnosti 32 zimných a celoročných pneumatík. Do testu zaradil 14 modelov s rozmerom 185/65 R15, 12 modelov rozmeru 225/45 R17 a 6 celoročných pneumatík s profilom 205/55 R16.

V rozmerovej kategórii 185/65 R15, ktoré obúvajú menšie a lacnejšie automobily ako Dacia Logan, Peugeot 207 či Renault Clio, excelovali Goodyear UltraGrip 9 a Michelin Alpin A4. „Sú to vyvážené pneumatiky bez slabín,“ zhodnotil výsledky redaktor dTestu Ondřej Jánoška.

Model Goodyear UltraGrip 9, ktorý zaujal aj minimálnym vplyvom na spotrebu paliva v porovnaní s konkurenciou, sa stal celkovým víťazom vo svojej kategórii. Druhé najlepšie celkové hodnotenie získali pneumatiky Michelin, ktoré prekonali ostatné modely svojou životnosťou – v ideálnych podmienkach sa ich kilometrový nájazd odhaduje na viac ako 52-tisíc kilometrov.

Víťaz sedemnástok neuspel všade

Dobrý výkon v skúškach po mokrom povrchu, brzdení, aquaplaningu a smerovom vedení rozhodol o víťazovi kategórie 225/45 R17. Tieto pneumatiky sa používajú pre výkonné verzie vozidiel typu Škoda Superb, Škoda Octavia, Volkswagen Golf či Ford Mondeo.

Skúšky na mokrej vozovke zvládli s dobrými známkami jedine pneumatiky Dunlop Winter Sport 5D, ktoré obsadili v 17-palcovej kategórii prvú priečku. Testujúci ich zaradili aj do skupiny s najmenším vplyvom na spotrebu paliva a najnižšou hlučnosťou. Až tak dobre sa im však nedarilo v testoch na suchu a zľadovatenej vozovke, v ktorých skončili medzi priemernými pneumatikami.

Celoročné bez dobrej známky

Celoročné pneumatiky rozšíreného rozmeru 205/55 R16 museli v testoch preukázať dobré jazdné vlastnosti v porovnaní so zimnými, ale aj letnými alternatívami. Túto ťažkú úlohu nezvládol zo šiestich testovaných modelov ani jeden.

Dvom modelom udelili testujúci hodnotenie „uspokojivý“. Zvyšné štyri pneumatiky zlyhali minimálne na jednom z testovaných povrchov kvôli zlým alebo veľmi zlým jazdným vlastnostiam.

Za jedinú vhodnú alternatívu k prezúvaniu letných a zimných pneumatík označil dTest model Michelin CrossClimate. „Popri jazde na snehu je stabilná a bezpečná aj na mokrom, suchom a zľadovatenom povrchu,“ komentoval výsledky O. Jánoška. Tvrdenie výrobcu, že ide o letnú pneumatiku s homologáciou na zimnú prevádzku, sa teda v teste ukázalo ako oprávnené.

Podrobnejšie výsledky testu:

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (7 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!