Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

XXL balenie ako psychologický trik obchodníkov

13.01.2016 14

Označenia XXL, Maxi či Rodinné balenie si na potravinách spravidla automaticky aj bez prepočítania ceny spájame s úsporou. Koho by napadlo, že za väčšími baleniami sa v skutočnosti skrýva drahší produkt?

Zdroj: Flickr/Lindsey Turner/CC

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Podľa portálu nemeckých spotrebiteľských združení Lebensmittelklarheit nie je lákanie na predražené väčšie balenia ničím ojedinelým. Na to, aby ste porovnali rovnaké produkty v rozdielnych hmotnostiach/objemoch, nepotrebujete sypať z hlavy zložité matematické počty.

Stačí sa riadiť jednotkovou cenou (€/100 ml, €/100 g, €/1 l a pod.), ktorú sú obchodníci povinní uvádzať na cenovkách. Pri niektorých druhoch potravín môže byť totiž predajná cena zavádzajúcim parametrom. Mozarella je toho ukážkovým príkladom.

Poznámka: Ceny produktov uvedených v nasledujúcich príkladoch sú z decembra 2015 a januára 2016 a môžu sa u rôznych obchodníkov líšiť.

390-gramové balenie mozarelly kúpite v obchode za 2,39 eura, 220-gramové balenie za 1,29 eura. Ak by ste si dali námahu prepočítať pomocou týchto údajov cenu oboch balení na 100 gramov, prišli by ste na to, že je medzi nimi 3-centový rozdiel. Takýto výpočet však nie je veľa platný.

Lebensmittelklarheit

Zdroj: Lebensmittelklarheit

K správnemu výsledku potrebujete údaj o hmotnosti mozarelly bez nálevu a ten vám môže poskytnúť jedine obchodník.

Bez zdĺhavého študovania etikety a prepočtov produkty jednoducho porovnáte pomocou jednotkovej ceny, v ktorej už nálev nie je zahrnutý. Podľa týchto údajov zaplatíte za 100 gramov mozarelly vo väčšom balení 1,20 eura a za menšie 1,03 eura. Už je ten rozdiel viditeľnejší?

Pri ktorých produktoch si treba všímať jednotkovú cenu?

Potraviny v nálevoch: ovocie, zelenina a ryby v konzervách, zaváraniny, syry (mozarella), kvasená kapusta, olivy...

Jednotková cena produktov s bonusom napríklad „30 % gratis" či „+50 gramov zdarma" sa vypočítava bez zahrnutia tohto bonusu.

V obchodoch môžete naraziť na produkty, ktoré ľahko porovnáte aj pomocou predajnej ceny. Za 375-mililitrovú fľašu sektu zaplatíte 6,99 eura. Dvojdecové balenie toho istého produktu ponúka obchodník za 2,99 eura. Už z týchto údajov sa dá ľahko odvodiť, že na väčšom balení neušetríte. 375-mililitrová fľaša vás v prepočte na 100 mililitrov vyjde o 37 centov drahšie.

Lebensmittelklarheit

Zdroj: Lebensmittelklarheit

Nenechajte sa zviesť marketingovými označeniami, ktoré sľubujú úsporu! V obchodoch nájdete veľa takýchto „výstavných“ kúskov, na drzovku, v rovnakej zrakovej výške blízko seba v regáli.

Takýmto spôsobom môžete naraziť aj na „výhodné“ 200-gramové balenie taveného syra Kiri za 2,39 eura. O polovicu menšie ponúka ten istý obchodník za 1,19 eura. Po prepočte na kilogram vychádza väčší 200-gramový syr o 5 centov drahšie. Aj vám nie je jasné, čo je na ňom výhodné? 

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

Za zväčšenými produktmi sa niekedy skrýva iba marketingovo nafúknutý obal. Výrobcovia im pred úpravou rafinovane znížia hmotnosť. Jeden taký ašpiruje tento rok na titul nemeckého spotrebiteľského združenia Zavádzajúci obal rokaUchádza sa oň kráľ kečupov Heinz (aj) kvôli označeniu „+25 % gratis" na balení, z ktorého predtým stihol ubrať 100 mililitrov.

Od označovania jednotkovou cenou sú oslobodené:

  • produkty, ktorých predajná cena je zhodná s jednotkovou cenou,
  • produkty s hmotnosťou/objemom do 50 gramov/50 mililitrov,
  • rôzne druhy výrobkov, ak sa predávajú v jednom balení za jednu cenu,
  • koncentrované a dietetické potraviny, z ktorých sa pridaním tekutiny pripravujú hotové jedlá alebo čiastočne hotové jedlá ako sú pudingy v prášku či instantné polievky,
  • výrobky, ktoré nemožno rozdeliť na časti bez zmeny kvality alebo vlastností a na ktoré sa povinnosť označovať ich dĺžku, hmotnosť, objem alebo plochu nevzťahuje, alebo ktoré sa obvykle neoznačujú údajom o dĺžke, hmotnosti, objeme, ploche.
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (14 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!