Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

3 tipy ako nenaletieť internetovým podvodníkom

19.10.2016 1

Na popularite internetového nakupovania sa priživujú aj pofidérni obchodníci, ktorých je niekedy náročné včas odhaliť a po zaplatení objednávky aj vystopovať. Poradíme, ako sa nepopáliť.

Zdroj: Pixabay/422737/CC

Romana@

Romana@

rola: Gazda | počet sledovaní: 0 | registrácia 11.07.2016

Stretol sa s tým už hádam každý. Profesionálne vyzerajúci internetový obchod ponúka zázračný produkt, ktorý zaručene vyrieši problém s akné, vypadávaním vlasov, nadváhou, psoriázou alebo dokonca vylieči rakovinu. Keď sa k tomu pridá dôveryhodné svedectvo pána Jozefa z Košíc, ktorý aj na fotke vyzerá veľmi zdravo a spokojne, niektorí z nás začnú váhať, či by tých pár desiatok eur predsa len nestálo zato.

Pozor! Nemusí byť všetko zlato, čo sa blyští. Predtým, ako sa rozhodnete minúť ťažko zarobené peniaze, si ponúkaný produkt a internetový obchod preklepnite.

1. Preklikajte sa diskusiami

Skôr, než sa rozhodnete pre nákup cez internet, skúste si „vygúgliť" názov kupovaného produktu spolu so slovom „recenzia" alebo „diskusia". Na internetových diskusných fórach si môžete prečítať názory viacerých zákazníkov a takto zistiť, či boli s daným produktom naozaj spokojní.

Aj pri prezeraní internetových diskusií však treba byť obozretný. Ak sa nad produktom vznáša vlna kritiky a z radu vyčnieva jeden či dva pozitívne komentáre, buďte opatrní a kúpu takéhoto produktu radšej zvážte. Môže ísť totiž o recenziu plateného diskutéra, ktorý má v popise práce chválenie ponúkaného produktu/služby.

Pixabay/422737/CC

Zdroj: Pixabay/422737/CC

2. Zistite kontaktné údaje internetového obchodu

Každý internetový obchod by mal mať na svojej stránke uvedené kontaktné údaje, a to názov firmy, IČO a sídlo firmy. Pokiaľ tieto údaje chýbajú, je to dosť vážny problém. Podnikať bez oprávnenia je totiž nezákonné, navyše v prípade reklamácie nebudete vedieť, kam a komu máte reklamovaný produkt odoslať.

Na stránke Slovenskej asociácie pre internetový obchod si môžete cez názov eshopu alebo jeho prevádzkovateľa overiť, či ide o certifikovaný obchod. České eshopy si môžete preklepnúť na webe Asociácie pre elektronickú komerciu.

Pixabay/geralt/CC

Zdroj: Pixabay/geralt/CC

3. Pozorne si prečítajte obchodné podmienky

Ak kupovaný produkt prešiel prvými dvoma testami, ale niečo sa vám predsa len nezdá, pozorne si pred kúpou prečítajte obchodné podmienky. Aj keď na to každý nemá trpezlivosť, oplatí sa to. Pri malých a nie veľmi známych internetových obchodoch radšej obetujte pár minút času a obchodné podmienky si prečítajte naozaj dôkladne.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (1 reakcia)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!