Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Test športových nápojov: Presladená voda so psychologickým účinkom?

24.09.2015 7

Dopujete telo počas športovania iontovými nápojmi? Ak sa vám bridia presladené malinovky, vedzte, že pitím zafarbených ionťákov si nepolepšíte. Dôkazom je spotrebiteľský test, v ktorom pohoreli takmer všetky testované iontové nápoje.

Zdroj: Flickr / Keith Allison / CC

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Počas hodiny intenzívneho športu vypotíme až jeden a pol litra potu, s ktorým telo vylúči aj minerály. Iontové nápoje dokážu čiastočne nahradiť niektoré vyplavené látky. Viaceré z nich, bežne dostupné vo fľaškovanej podobe v obchodoch, sú však až po okraj naplnené umelými sladidlami, arómami a zbytočným množstvom vitamínov.

Na trhu možno nájsť široký sortiment športových nápojov s označením „izotonické“. Spravidla sa skladajú z minerálnej alebo pitnej vody, ovocných štiav, sladidiel, vitamínov, minerálov a množstva prídavných látok. Zloženie izotonických nápojov nie je regulované.

Čo sa skrýva v iontových nápojoch

Iontové nápoje slúžia na doplnenie straty tekutín a minerálnych látok, ktoré telo vylúčilo počas dlhšej fyzickej aktivity. Správne nariedené iontové nápoje sú ľahko vstrabateľné, umožňujú dosahovať lepší výkon a zabezpečujú rýchlejšie zotavenie po ňom.

V závislosti od koncentrácie iónov a ich podobnosti s koncentráciou krvnej plazmy sa členia na niekoľko druhov. Každý z nich je vhodný pre inú intenzitu športovej záťaže.

  • Izotonické - pre športovcov, ktorí „potia krv": majú rovnakú koncentráciu iónov ako krvná plazma. Sú vhodné v prípade kratšej a intenzívnejšej záťaže, pri ktorej vylučujeme koncentrovaný pot. 
  • Hypotonické - pre športovcov, ktorí „potia vodu": majú menšiu koncentráciu iónov ako krvná plazma a obsahujú menej minerálnych látok. Sú vhodné pre rekreačných športovcov a dlhšie aktivity, pri ktorých dochádza k vylučovaniu „vodového" potu.
  • Hypertonické - nevhodné pre športovcov: majú vyššiu koncentráciu iónov ako krvná plazma, kvôli ktorej sú pre väčšinu športovcov nevhodné. Možno sem zaradiť aj kolové, energetické nápoje a čisté ovocné šťavy.

Pre zaujímavosť: Výraz „iontový" je nesprávne zaužívaný. V slovenčine nepoznáme termín iont, ale ión. Po správnosti by teda malo ísť o iónové nápoje.

Spotrebiteľský magazín Őko-Test otestoval 21 izotonických nápojov zo supermarketov, diskontov a drogérií, z ktorých možno niektoré nájsť aj na pultoch slovenských obchodov.

Čo sa hodnotilo

Laboratóriá skúmali v nápojoch množstvo cukru, sodíka a koncentráciu iontov. Obsah sodíka porovnávali s limitom Vedeckého výboru pre potraviny Európskej komisie, ktorý na liter izotonického nápoja počíta so 460 až 1150 miligramami sodíka. Produktom, ktoré ho mali nedostatok, udeľoval magazín mínusové body.

Pri hodnotení cukrov magazín vychádzal z odporúčania renomovanej Americkej univerzity športovej medicíny (ACSM), podľa ktorej by na liter izotonického nápoja malo pripadať 30 až 80 gramov ľahko rozpustných sacharidov (jednoduchých cukrov). Kriticky hodnotil aj pridané sladidlá, arómy a nadmerné množstvá minerálnych látok a vitamínov. Produkty, ktoré obsahovali viac zdraviu škodlivých látok (napríklad chlorečnanov), dostali okamžite červenú kartu.

Analýze chlorečnanov podrobil najmä výrobky produkované na báze pitnej vody, v ktorých sa môžu nahromadiť chemikálie plniace dezinfekčnú funkciu.

Produkty boli otestované aj na prítomnosť ťažkých kovov s cieľom odhaliť možnú záťaž na organizmus, najmä u nápojov od výrobcov minerálok. Nakoniec sa v teste skúmali použité prísady. Őko-Test dal v laboratóriách overiť, či označenie „prírodné citrusové arómy" používajú výrobcovia oprávnene a skutočne pochádzajú z ovocnej zložky.

Magazín si posvietil aj na reklamné slogany uvedené na obaloch produktov. Špeciálne na nízkokalorické, ktoré musia spĺňať požiadavky predpísané zákonom.

Oekotest.de

Zdroj: Oekotest.de

Výsledok testovania: Fiasko

Spotrebiteľský magazín dospel k tomu, že žiadny z testovaných športových nápojov nedosiahol také hodnotenie, aby ho mohol odporúčať. Tie najlepšie dostali známku „uspokojivý“. Viacerým produktom udelil hodnotenie „dostatočný“. So známkou nevyhovujúci prepadli v teste nápoje pod značkami AM a Multipower.

Všetky tri požiadavky, ktoré majú spĺňať izotonické nápoje (byť izotonický, dodať telu cukor a sodík) splnili iba dva nápoje - Powerade Sports Mountain Blast a Isostar Hydrate & Perform Sport Drink Orange Flavour. Zvyšku chýbalo dostatočné množstvo sodíka.

Sladidlá ako je sacharín, cyklamát a aspartam obsiahnuté v nízkokalorických nápojoch pôsobia skôr kontraproduktívne. Izotonické nápoje majú organizmu odovzdávať energiu prostredníctvom cukru. Produkt môže byť označený ako nízkokalorický vtedy, ak neobsahuje viac ako 20 kilokalórií na liter. Túto podmienku všetci výrobcovia splnili.

12 z testovaných produktov bolo ochutených umelými arómami a vo zvyšku sa našli také, ktoré výrobcovia označovali ako „prírodné", no oprávnene. Laboratóriá zistili, že prírodné citrusové arómy tvorili z 95 percent aromatické zložky citrónu, pomaranča a grapefruitu.

Takmer všetky testované nápoje boli obohatené vitamínmi, viaceré kalciom a magnéziom. Pre organizmus to však nie je benefit. Vypitím viac ako 500 mililitrov takto obohateného nápoja prekročí človek odporúčané množstvo vitamínov v doplňovacej dennej dávke nemeckého Spolkového ústavu pre hodnotenie rizík (BfR).

Hriešnici so škodlivými látkami a farbivami

V nápoji Multipower Isodrink Grapefruit-Lime-Flavour laboratóriá odhalili príliš veľa chlorečnanov, ktoré môžu brzdiť príjem jódu v štítnej žľaze. Prípustná denná dávka stanovená Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA) je obsiahnutá v 400 mililitroch tohto nápoja.

V produkte Vitrex Sports Iso Zitrone, Grapefruit & Mandarine našli laborátóriá urán, ktorý poškodzuje obličky – množstvo zodpovedalo zhruba polovici limitu stanoveného pre pitnú vodu.

Krikľavo modrú či jagavo žltú farbu dodávajú nápojom syntetické farbivá, ktoré ich kvalitu nijako nezlepšujú. Za brilantne modrú (FCF) zrazil magazín body nápoju značky Powerade a za chinolínovú žltú, ktorá je v niektorých krajinách zakázaná, produktom od AM a Multipower. Laboratóriá našli v nápojoch aj konzervant benzoan sodný, ktorý môže vyvolať alergické reakcie.

Čo na to odborník?

Pitie iontových nápojov podľa výživového poradcu Dušana Plichtu nemá význam pre ľudí, ktorí sa nevenujú športu aspoň na poloprofesionálnej úrovni. Stratu minerálnych látok (elektrolytov) možno suplovať aj inak ako iontovými nápojmi.

„Jedným banánom či porciou kuracieho vývaru doplníte elektrolyty oveľa efektívnejšie. Ak pridáte pred tréningom do 200 mililitrov vody 10 gramov kokosového oleja a v hlavnom jedle skonzumujete dostatok kvalitnej morskej či himalájskej soli, zabezpečíte si dostatočne kvalitnú hydratáciu aj na náročnejší tréning a výkon. Samozrejme, čistej vody podľa reálneho smädu a pocitu nikde nie je dosť," upozorňuje D. Plichta.

Obdobu izotonického nápoja si môžete pripraviť z litra vody, do ktorého zamiešate jeden až dva gramy kuchynskej soli. To zodpovedá 400 až 800 miligramom sodíka.

Ak sa však predsa len rozhodnete pre rýchlejšiu cestu v podobe iontového nápoja, buďte nároční pri výbere. „V prvom rade sa treba zamyslieť nad zložením, množstvom cukru a rôznych umelých látok. Ak je tam milión aróm a rôznych náhradných sladidiel, tak by som to nepil," vysvetľuje zjednodušene výživový poradca. 

„Pri množstve sacharidov sa treba držať hranice 15 gramov na 250 mililtrov, pričom rozhodujúca je aj ich kvalita a zloženie. Z minerálov a stopových prvkov pomôže najmä sodík, draslík či magnézium. Ak nie ste pohodlný, skôr by som odporučil robiť si vlastné ionťáky s kvalitnou soľou, medom, pomarančom, grepom alebo citrónom," uzatvára D. Plichta.

Dušan Plichta je inšpiratívny bloger zaoberajúci sa životosprávou a zakladateľ konceptu vylepšených energických produktov Powerlogy. Je autorom knihy  „TOP 10 princípov efektívnej životosprávy pre život na 100 %“ a za články z oblasti zdravého životného štýlu sa zaradil medzi top 10 blogerov roka 2014. 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (7 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!