V krabích tyčinkách nie je ani krab, ani hodnotné látky z rýb

19.05.2016 0

Niektoré napodobeniny krabích tyčiniek pripomínajú zložením gumenú hmotu nadopovanú éčkami, do ktorej mäso iba náhodne zablúdilo. Netreba si robiť ilúzie, to krabie nevideli ani zdiaľky.

Zdroj: Lenka Sameková

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 7 | registrácia 14.09.2012

Krabie surimi tyčinky sú podobne ako kuracie nugetky z McDonald’s pred vyformovaním do výsledného tvaru zlisované na kašu. Na výrobu hmoty sa používajú ryby zbavené hlavy, vnútorností, kože, šupín a kostí. Výstupom je pevná masa proteínov bez chuti a vône.

Spotrebiteľský časopis dTest našiel v 9 testovaných krabích tyčinkách všetko možné okrem pravého krabieho mäsa. Na prípravu základnej hmoty na výrobu tyčiniek, takzvanej surimi pasty, sa nepoužívajú morské plody, ale biele ryby s nízkym obsahom tuku (napríklad treska).

Rybí tuk je nežiaduci pri tvorbe gélovej konzistencie, z ktorej sa tvarujú tyčinky. Tuk, ktorý je obsiahnutý v hotovom výrobku, nepochádza z rýb, ale z použitých olejov (rastlinného, sójového, palmového). Tým sa však zoznam pridaných látok v tyčinkách zďaleka nekončí.

Ale späť k surimi paste. Vo väčšine testovaných krabích tyčiniek tvorila rybacia zmes iba 35-percentný podiel. Najmenšie množstvo – iba 22 percent surimi pasty, objavil dTest v produkte Vici Smart Choice Surimi sticks.

Pod prémiovými surimi tyčinkami si treba predstaviť produkt, ktorý obsahuje 50-percentný podiel rybacej zmesi. Takéto množstvo našiel dTest iba v jednom produkte - vo Vici Premius snežný krab. Za oboma extrémami stojí ten istý výrobca - litovská spoločnosť UAB Plungės Kooperatinė Prekyba.

itesco.cz

Zdroj: itesco.cz

Väčšina rýb spracovaných v surimi tyčinkách pochádza z Európy - Litvy a Lotyšska. Len 3 z 9 testovaných produktov uvádzali ázijský pôvod. Nowaco Surimi tyčinky (Dalian Kingbrine Seafoods Co., Ltd.) a Kimbex Surimi tyčinky (Rizhao Ayesham Foodstuffs Co.) pochádzajú z Číny a Kibun Sea Stix (Kibun Co., Ltd.) z Thajska. Thajsko-japonský „originál“ je vzhľadovo od európskej produkcie takmer nerozoznateľný.

itesco.cz

Zdroj: itesco.cz

Výrobcovia v tyčinkách nešetria vodou, škrobom, bielkovinami a rastlinnými olejmi, ktoré sú potrebné na dosiahnutie požadovaného tvaru a konzistencie. Na dosiahnutie krabej chuti môžu používať malé množstvo krabieho mäsa.

V zložení tyčiniek na to musia upozorniť zvýraznením slova krab alebo kôrovec v blízkosti názvu arómy. Krabie mäso je totiž potravinový alergén, ktorý je potrebné uvádzať v zozname zložiek tak, aby ho spotrebitelia mohli ľahko identifikovať. Žiadny produkt dochutený pravým krabím mäsom však dTest v obchodoch nenašiel.

V zložení tyčiniek nechýbali „éčka" - košenila červená, paprikový extrakt alebo oxid titaničitý, ktoré výrobkom dodávajú tradičný červenobiely vzhľad. Kontroverznému glutamanu sodnému sa vyhli iba dva produkty Vici Premius snežný krab a Vici Krabella Surimi tyčinky. Výrobcovia ho v zložení nahradili „éčkom" (zvýrazňovačom chuti E635).

Surimi nie sú náhradou rýb

Aj napriek tomu, že tyčinky obsahujú rybie mäso, odporúčanú rybaciu dávku v jedálničku nimi nenahradíte. Ich výživovú hodnotu výrobcovia degradujú pridanými ochucovadlami, škrobmi, bielkovinami z vajec či sóje a tukom z rastlinných olejov.

Tyčinkám chýbajú aj omega-3 nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny rozpustné v tuku. Na druhej strane obsahujú vitamín B12, selén, fosfor a veľké množstvo soli - 100-gramová porcia pokryje až 30 percent odporúčanej dennej dávky fosforu a sodíka, takže konzumujte s mierou.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia

Top

  1. 1.6 rád, ako znížiť spotrebu plynu
    Túto vec publikoval Expert Gazda - odborník na danú oblasť overený redakciou Gazduj. Obsah od Expert Gazdu môže propagovať produkty a služby konkrétnych firiem.