Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Zhotovitelia podávali žiadosti o dotácie hromadne a často neúspešne

09.02.2016 1

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) pri kontrole adries žiadateľov o zelené poukážky narazila na opakujúce sa e-mailové adresy a IP adresy počítačov, z ktorých boli podané prihlášky. Za domácnosti zrejme hromadne vypĺňali žiadosti zhotovitelia.

Zdroj: Flickr/CoCreatr/CC

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

V druhom kole podávania žiadostí, v ktorom sa vyčlenený a priebežne navýšený balík prostriedkov vyčerpal v priebehu niekoľkých hodín, obišlo mnoho žiadateľov naprázdno. SIEA dostala sťažnosti aj od domácností, ktoré poukážky nevypĺňali samé, ale spoľahli sa na zhotoviteľov. Tí ich zlákali na sľub, že za nich všetko vybavia, no nakoniec sa im aj tak nič neušlo.

Kontrola žiadostí ukázala, že niektorí zhotovitelia podávali prihlášky za domácnosti vo veľkom. Podľa SIEA to naznačujú rovnaké IP adresy počítačov a aj totožné e-mailové adresy. V jednom prípade bolo na rovnakú e-mailovú adresu vydaných viac ako sto poukážok, v ďalších dvoch dvadsať, v ostatných išlo o menšie číslo. Totožné e-mailové adresy sú však aj medzi neplatnými žiadosťami. V dvoch prípadoch ich bolo zamietnutých viac ako sto, v ostatných je to menej ako dvadsať.

„Ak vyplní žiadosť zhotoviteľ, ktorý má na to od domácnosti splnomocnenie, nie je to v rozpore so všeobecnými podmienkami projektu, ale tento postup SIEA domácnostiam opakovane neodporúčala,“ zdôraznil riaditeľ odboru komunikácie a medzinárodnej spolupráce SIEA Eduard Jambor.

Agentúra už v minulosti upozorňovala na neštandardné praktiky zhotoviteľov. Niektorí údajne klientom zámerne zamlčiavajú, že žiadosť o poukážku si môžu podať sami alebo ich dokonca od toho odrádzajú so slovami, že je to komplikované. Objavili sa aj prípady zhotoviteľov, ktorí podanie žiadosti podmieňovali zaplatením zálohy.

„Pri prebiehajúcej kontrole adries, na ktoré majú byť poukážky posielané, sa potvrdilo, že pri žiadostiach s rovnakou kontaktnou e-mailovou adresou je vysoká miera chybovosti," povedal E. Jambor. Prebiehajúca kontrola sa pritom netýka ostatných vyplnených údajov, ktoré budú súčasťou zmluvy a domácnosti by si ich mali so zhotoviteľmi po doručení poukážok skontrolovať.

Podľa E. Jambora bol informačný systém vytvorený tak, aby v ňom žiadosti dokázali domácnosti jednoducho a rýchlo vyplniť.

V druhom kole došlo k rozčleneniu postupu pri prihlasovaní na 5 krokov, pribudli vzorové texty, vysvetlivky a upozornenia. K vyplneniu žiadosti treba vedieť zhotoviteľa, typ zariadenia, ktoré sa vyberá zo zoznamu a mať k dispozícii list vlastníctva k budove, kde domácnosť plánuje zariadenie používať. Základné postupy vrátane uprednostňujúcich podmienok sú uvedené v názornom manuáli.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (1 reakcia)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!