Drahý pozdrav z Rakúska: Proti fotografii z radaru môžete namietať

11.08.2016 6

Vrátili ste sa domov autom z dovolenky v zahraničí a o niekoľko týždňov na to ste dostali rozhodnutie od rakúskej polície o uložení pokuty, hoci vás žiadny policajt na ceste nezastavil? Poradíme, kedy sa oplatí namietať proti fotografii z radaru.

Zdroj: Flickr/Highway Patrol Images/CC

Zuzana Kollárová

Zuzana Kollárová

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 0 | registrácia 02.02.2015

„Od začiatku roka 2015 sa čoraz viac našich klientov stretáva s tým, že niekoľko týždňov po tom, ako prechádzali Rakúskom, dostanú od polície úradné rozhodnutie o uložení pokuty, ktorá je im vyrubená ako majiteľom alebo držiteľom vozidla. V rozhodnutí je uvedené evidenčné číslo vozidla, miesto, dátum a čas zaznamenania priestupku,“ hovorí Ilja Sulík, právnik poisťovne D.A.S.

Čo robiť v takejto situácii? Právnik odporúča pokutu zaplatiť v prípade, ak ste skutočne vlastníkom vozidla a viedli ste ho vy alebo osoba, ktorej ste auto zverili v čase zaznamenania priestupku, a pripúšťate, že ste sa priestupku mohli dopustiť. Zaplatením pokuty by sa malo priestupkové konanie skončiť.

Čo ak nezaplatíte

Ak nezaplatíte, rakúska polícia začne voči vám, ako majiteľovi vozidla, priestupkové konanie. Vyzve vás, aby ste uviedli meno vodiča, ktorý v deň priestupku viedol vaše auto.

„Táto osoba sa musí k svojmu skutku priznať, inak sa bude konanie viesť stále voči majiteľovi vozidla. V takomto prípade však môže byť výsledkom vyššia pokuta ako bola pôvodne uložená,“ vysvetľuje I. Sulík.

Dodáva, že majiteľ vozidla má takmer nulové šance na úspech v konaní o prekročení rýchlosti, keď je ako dôkaz predložená fotografia z radaru.

Iný prípad podľa neho nastáva, ak nie je číslo auta z fotografie úplne jasne čitateľné a zreteľné, nie ste majiteľom vozidla alebo ak s istotou viete, že vaše auto v daný deň nemohlo byť na mieste, ktoré uvádza polícia. Právnik radí, že pokutu nemá zmysel platiť, ak nejde o vaše vozidlo. Jej nezaplatením sa začne už spomínané priestupkové konanie, v ktorom sa musí potvrdiť alebo vyvrátiť omyl v identifikácii čísla alebo majiteľa vozidla. Je vhodné na tento fakt upozorniť rakúske orgány už vopred.

Podľa štatistiky poisťovne D.A.S. je priemerná výška pokuty za priestupky v cestnej premávke v Rakúsku 437 eur, pričom priemerné náklady na obhajobu v priestupkovom konaní prostredníctvom právnika sú 225 eur.

Na čo si dať pozor na cestách v cudzine:

 • na predpísanú povinnú výbavu vozidla v krajine,
 • na dopravné predpisy, napríklad, treba poznať najvyššiu povolenú rýchlosť v obci, mimo nej a na diaľniciach,
 • na poplatky za používanie diaľnic a rýchlostných ciest,
 • na inštitút objektívnej zodpovednosti - majiteľ auta, ktoré napríklad v Rakúsku alebo Maďarsku porušil dopravné predpisy, môže s odstupom času dostať pokutu.

Priestupkové konanie v doprave v Rakúsku a Maďarsku založené na objektívnej zodpovednosti

Rakúsko – „Anonymverfügung“:

 • objektívnu zodpovednosť uplatňujú v Rakúsku od začiatku roka 2015, v rozhodnutí je uvedené EČV vozidla, miesto, dátum a čas zaznamenania priestupku (napríklad uvedenie nameranej rýchlosti na úseku),
 • ide o rozhodnutie vydané v anonymnom konaní, kedy nie je postihovaný vodič (ktorého totožnosť rakúske orgány zatiaľ nezisťovali), ale majiteľ vozidla,
 • pokutu treba zaplatiť do 4 týždňov od doručenia rozhodnutia, súčasťou rozhodnutia je šek, ak ho zaplatíte, priestupkové konanie skončí,
 • ak pokutu nezaplatíte, začne priestupkové konanie. Rakúska dopravná polícia vás požiada, aby ste uviedli meno vodiča, ktorý v daný deň a čas jazdil s vaším vozidlom. Táto osoba sa musí k svojmu skutku priznať, inak sa bude konanie viesť stále voči majiteľovi vozidla. V takomto prípade však môže byť výsledkom vyššia pokuta, ako bola pôvodne uložená.

Maďarsko:

 • v Maďarsku existuje obdobný systém so zasielaním pokút pre majiteľov vozidla ako v Rakúsku, od apríla 2016 sa rozšíril počet radarov a kamier, ktoré monitorujú priestupky na báze objektívnej zodpovednosti. Miesta, ktoré sú takto monitorované, sú označené zvislým dopravným značením aj s nápisom v angličtine „traffic control“ a symbolom pre meranie rýchlosti,
 • na rozdiel od Rakúska je konanie v Maďarsku komplikovanejšie, nakoľko majiteľ vozidla, ktorému príde rozhodnutie o pokute, musí na to, aby sa vyhol pokute, ak sám auto nešoféroval v čase spáchania priestupku, podať odvolanie v lehote 15 dní, ktoré je spoplatnené sumou 15 eur. Náklady konania sa klientovi v prípade, že mu bola pokuta uložená neoprávnene, vrátia.
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • Diskusia (6 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!