Oplatí sa chovať sliepky na vajcia?

08.11.2017 32

Kto prepadol permakultúrnemu životnému štýlu, alebo len nevydrží bez domáceho vajíčka na raňajky (mýty o škodlivosti vajec sú už vyvrátené), musí chovať sliepky. Oplatí sa to aj finančne? Môžu tvoje tri nosnice konkurovať veľkochovu? A ešte dôležitejšia otázka: Ako začať? Pokúsim sa odpovedať na základné otázky.

Zdroj: pixabay / jackmac35 / CC0

Jozef Šebest

Jozef Šebest

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 26.11.2014

Ako píšu na záver filmov o zvieratkách - adopcia zvieraťa je celoživotný záväzok. Aj sliepky budú potrebovať pravidelnú stravu a čistenie ubikácie. O vychádzky tiež majú záujem, ale tie nie sú až tak nevyhnutné. Dokážeš nakŕmiť kŕdeľ dvakrát denne? Postaráš sa im o vodu, dokážeš si nájsť čas aspoň na pár minút pozorovania, aby si zavčasu odhalil rozbiehajúce sa choroby či úraz?

Zváž svoje možnosti

Ráno treba hydinu vypustiť a večer zasa zavrieť. Existujú automatizované systémy, ale aj tak bude treba kontrolu. Aj cez víkend a cez dovolenku. Mysli na to.

Chovať jednu sliepku znamená, že jej výkonnosť sa zníži. Bohužiaľ, sliepky sú spoločenské zvieratká. Odporúčam najmenej tri kusy. Máš pre ne priestor?

Kurín a všetky priestory pre hydinu je treba udržiavať v čistote. Aj keď budeš dodržiavať hygienický štandard, vysokú podostielku a týždenné čistenie, nejaký zápach tam bude. Máš dostatočne tolerantných susedov? A ak chceš aj kohúta, zvládnu susedia aj jeho vyspevovanie o štvrtej ráno? Nie všetci sú tolerantní.

Vo veľkochove znesie sliepka 300 vajec ročne. Pri laboratórnych podmienkach veľkochovu to ide. Doma asi ťažko. Ak teda nechceš mať namiesto kurína niečo v štýle matrixovej reality, kde bude svietiť umelé osvetlenie, hučať klíma a sliepky budú len biologický materiál, ktorý konzumuje kŕrmne zmesi, aby produkoval vajíčka.

Reálnejšie je počítať s 200 - 220 vajíčkami ročne na sliepku. Sliepky najlepšie nesú v druhom roku života, potom ich výkonnosť mierne klesá. Každé plemeno nesie inak, no pri bežných je takáto znáška normálna. Alebo si môžeš vybrať zo záplavy všetkých tých supervýkonných Dekalbov, Isa Brownov, Kalimerov, Dominantov a neviem akých ďalších hybridov.

Hybridy však majú jednu nevýhodu. Najlepšie výkony podávajú v generácii, ktorá sa predáva koncovému zákazníkovi. Ak si myslíš, že oklameš systém a vychováš si na budúci rok vlastné kurence od hybridov, nemusí to fungovať. Nikto nezaručí, že budú rovnako výkonné.

Ja mám preto radšej obyčajné sliepky - staré plemená ako Oravská, Vlaška, Marans či Bresská sliepka. Každý si však dokáže vybrať podľa svojho vkusu.

Hovorí sa, že najprešľachtenejším zvieraťom na svete je pes, no ja hlasujem za sliepku. Nájdeš všetky možné od maličkých milflérok po Džerzejské obry, ktoré prerastajú menšie plemená moriek. Nájdeš bitkárske plemená aj plemená flegmatickejšie ako baset.

Jozef Šebest

Maranské sliepky celoročne na voľnej pastveZdroj: Jozef Šebest

Zabezpečenie

Permakultúrne fóra sú plné rád, ako by sme mali vychádzať so všetkými živými tvormi. Poslal by som takého murdrlanta, aby túto teóriu rozvinul pred susedom, ktorému líšky zobrali za dva dni minulého týždňa 17 sliepok. Chováme hydinu, nie dravce. Takže dobré zabezpečenie chovu je nevyhnutné. Najmä ak bývaš na dedine. A ak bývaš na Spiši… No, však si rozumieme.

Plot bude zároveň chrániť všetko, čo je v záhrade slabšie ako sliepky. Sliepka je totiž predátor. Rozhrabe a zozobe, čo jej príde do cesty. Tvoje vysoké záhony sú pre sliepku vítaným zdrojom  dážďoviek. Sliepka nie je len mierumilovný tvor, ktorý kvoká a znáša vajíčka. Pozor na to!

Ekonomika

Základné otázky máš zodpovedané, teraz jedna zásadná: Je chov hydiny ekonomicky výhodný, alebo je to šialený koníček, do ktorého sa len lejú peniaze? Skúsme túto otázku rozobrať ako-tak exaktne a preštudujme si výdavky a príjmy z takéhoto chovu.

Aby si vec neprehnal, alebo naopak chov nepoddimenzoval, spočítaj si týždennú spotrebu vajíčok v domácnosti. Zámerne nespomínam dennú, pretože tá je príliš variabilná. Týždeň je už rozumná miera.

Musíš tiež počítať s tým, že nosnice, ktoré nie sú chované v laboratórnych podmienkach, reagujú napríklad na zmeny počasia. Preto prestanú niesť práve pred Vianocami a ďalšiu prestávku (aj keď nie takú výraznú) si dajú pri prvom väčšom oteplení. A okrem toho vždy, keď sa im zachce. V praxi to znamená, že od 10 sliepok budeš mať denne skôr 9 alebo 8, ako 10 vajíčok. V období dobrej znášky.

Po čom idú nosnice? 17 eur za mládku pred znáškou je rozumná cena. Iste, nájdu sa aj obchodníci, čo obchádzajú dediny a Bazoš a predávajú „mládky” po 2,5 € za kus. V skutočnosti sú to kusy vyradené z veľkochovu, čiže už sú „vynesené”. Dobrá správa je, že ak sa im poskytne čas, niekedy sa  spämätajú a aj keď už nedajú 300 vajec ročne, bežné plemená sliepok tromfnú. Riziko kokcidiózy, prípadne inej prudko nákazlivej choroby je však pri takej kúpe vysoké. Po týždni nemusíš mať ani jednu sliepku. Mysli na to a radšej zaplať viac.

Ak už máš prepočítanú spotrebu vajec, odhadol si počet nosníc a vybral si vysnívané plemeno, prichádajú ďalšie náklady.

Kurín

Veľmi sa mi páčia moderné malé kuríny, ktoré umožňujú montáž výbehu. Pre malý húf sliepok je to ideálne riešenie, ktoré sa zmestí aj do menšej záhrady.

Za 200 eur sa dá zohnať pekný kurín vyrobený na mieru, dokonca aj s ohrádkou pre sliepky. Obávam sa, že pri vlastnej výrobe veľa neušetríš, ak použiješ konvenčné materiály. Kurín sa však dá vyrobiť aj paliet, prípadne vyradenej skrine.

Malý kurín s integrovanou ohradou zároveň elegantne vyrieši problém s ochranou sliepok pred predátormi.

Jozef Šebest

Kurín, vyrobený z nepoužívaného včelárskeho domca a odpadového dreva. Zadná stena aj strecha je výklopná, aby sa zjednodušilo čistenie.Zdroj: Jozef Šebest

Krmivo

Keď už máš bytovú otázku úspešne vyriešenú, môžeš sa zamyslieť nad tým, ako svojich plánovaných podnájomníkov prestravuješ.

Sliepky nie sú náročné, ale isté pravidlá treba dodržať. Môžeš im dávať priemyselné zmesky, ktoré sa dajú kúpiť ani nie za 50 centov kilogram. Prípadne ich môžeš kŕmiť pšenicou alebo šrotom. V takom prípade ale budú bezpodmienečne potrebovať trávnatý výbeh a dokrmovanie zvyškami z kuchyne, prípadne vitamíny pre hydinu. Cena za kilogram pšenice sa pohybuje okolo 20 centov, za šrot je to 24 centov. A teraz matematika:

Jedna nosnica spotrebuje denne asi 120 gramov krmiva. Možno menej, podľa plemena. Za rok to na jednu sliepku znamená spotrebu 43,8 kilogramu krmiva. Ak kŕmiš zmeskou, zožerie jedna sliepka za rok takmer 26 eur. Pri kŕmení šrotom niečo cez 10 eur a pri kŕmení čistým zrnom ani nie 9 eur. Za ten čas vyprodukuje nosnica cca 220 vajec, čo je pri cenovke 15 centov za kus ročný výnos 33 eur.

Ekonomika je teda pri kŕmení zmeskami pre nosnice na hrane, pri kŕmení zrnom je to už iná pesnička. Tam sa už zmestia aj náklady na nákup nosníc. A ak si vychováš nosnice z vlastných kuriatok… Ale o tom niekedy inokedy.

Jozef Šebest

Výsledok celodenného snaženia mojich sliepokZdroj: Jozef Šebest

Niekoľko rád na záver

  • Chov drobných zvierat učí deti nie len vzťahu k prírode, ale aj zodpovednosti. Deväťročný syn zvláda bežnú každodennú starostlivosť o hydinu. Vrátane čistenia kurína.
  • Sliepky produkujú kvalitné hnojivo. Už 10 rokov nepoužívam iné a moja záhrada sa nesťažuje.
  • Zmesky obsahujú okrem vitamínov a minerálov aj mäsokostnú múčku. Zápach slepačích výkalov je potom naozaj neznesiteľný. Preto kŕmim pšenicou.
  • Zmesky obsahujú zvyčajne (je to zvyčajne uvedené na štítku) geneticky modifikované organizmy, najmä sóju. Nie každému také vajíčka chutia.
  • Nosnica, ktorá prestáva nosiť, je ešte vzdy vynikajúca v polievke.
  • Chov je návykovejší ako tabak. Začneš s troma milučkými lilipútkami a skončíš s kŕdľom džerzejských obrov, prípadne do bazéna nasadíš husy labutie. Takže pozor!
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (32 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!