Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Na vybavenie voličského preukazu cez internet ostáva 5 dní

10.02.2016 0

Voliči, ktorí sa 5. marca nebudú nachádzať v mieste trvalého bydliska, môžu svoj hlas odovzdať v ľubovoľnej volebnej miestnosti iba s voličským preukazom. Ak si chcete ušetriť čas čakaním na úrade, požiadajte oň elektronicky.

Zdroj: SITA/Viktor Zamborský

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Do 15. februára sa o voličský preukaz dá požiadať poštou alebo jednoducho elektronicky cez aplikáciu volby.digital. Podľa tlačovej správy iniciatívy IT špecialistov Slovensko.Digital túto možnosť využilo 2000 ľudí, pričom počet žiadateľov stále rastie.

Hlasovací preukaz si môžete nechať poslať poštou na vami zvolenú adresu, poveriť jeho vyzdvihnutím splnomocnenú osobu alebo si ho prevziať osobne na úrade. V žiadosti treba vyplniť adresu trvalého bydliska, rodné číslo a adresu, na ktorú má byť preukaz doručený (ak si vyberiete možnosť zaslania poštou) alebo údaje splnomocnenca, ktorého poveríte vyzdvihnutím preukazu.

K žiadosti nepotrebujete zaručený elektronický podpis, podpíšete ju pomocou dotykovej klávesnice alebo myši. Aplikácia vás na záver presmeruje do e-mailovej schránky, z ktorej odošlete preddefinovaný text a priložíte k nemu vygenerovanú žiadosť.

Tí, ktorí nestihnú podať žiadosť elektronicky alebo poštou, si preukaz môžu vybaviť osobne alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby najneskôr posledný pracovný deň pred konaním volieb v úradných hodinách obce, teda najneskôr 4. marca. Žiadať o vydanie voličského preukazu treba obec, kde má volič trvalé bydlisko.

O aplikácii volby.digital

Aplikácia volby.digital vznikla ako iniciatívny nápad na platforme IT špecialistov zo Slovensko.Digital a v prvej fáze umožnila podať žiadosti o voľby zo zahraničia. Myšlienka sa stretla s obrovským úspechom. Kým v roku 2012 sa na voľbách zo zahraničia zúčastnilo približne 8000 občanov, k voľbám v roku 2016 sa len cez aplikáciu volby.digital registrovalo viac ako 19 000 občanov.

Pritom celkovo o voľbu poštou zo zahraničia požiadalo 20 275 občanov žijúcich v zahraničí. Z tohto počtu 1196 občanov, ktorí nemali trvalý pobyt na Slovensku a tí žiadali o voľbu poštou ministerstvo vnútra. Ostatní sa museli obrátiť na obce, kde majú trvalý pobyt. Po úspechu s registráciou pre voľbu poštou sa iniciatíva Slovensko.Digital rozhodla v projekte pokračovať aj pre vybavovane voličských preukazov. 

Slovensko.Digital je iniciatíva IT špecialistov, ktorá vznikla v novembri 2015 a venuje sa informatizácii verejnej správy. Upozorňuje na neefektívnosť štátnych IT projektov a snaží sa prichádzať s pozitívnymi príkladmi toho, ako by sa štátne IT projekty mohli robiť, dodáva sa v tlačovej správe Slovensko.Digital.

Do volieb ostáva 23 dní

Deviate parlamentné voľby od nežnej revolúcie v roku 1989 čakajú Slovensko v sobotu 5. marca od 07:00 do 22:00. Ak si to vyžiadajú miestne podmienky, môžu sa volebné miestnosti otvoriť skôr, najviac však o dve hodiny.

O priazeň približne 4,4 milióna voličov sa uchádza 23 politických subjektov. Do volebného výsledku môžu zasiahnuť aj tí, čo majú po prvý raz v živote právo rozhodnúť o obsadení 150 poslaneckých kresiel parlamentu. Prvovoličov, pre ktorých to budú vôbec prvé voľby, je približne 68-tisíc.

Tých, čo môžu po prvý raz využiť svoje voličské právo v parlamentných voľbách, je približne 196-tisíc. Voľby riadi Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá zároveň zistí a zverejní výsledky volieb. 

Spracované s využitím správy agentúry SITA

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia