Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Francúzi zakázali v obchodoch jednorazové igelitové tašky

14.01.2016 5

Najskôr na ne uvalili poplatok, teraz úplný zákaz. Obchodníci vo Francúzsku majú do konca marca čas na to, aby sa stihli zbaviť jednorazových plastových tašiek.

Zdroj: Flickr/velkr0/CC

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Od 1. apríla 2016 by mali z pokladní obchodov definitívne zmiznúť. Zákaz mal pôvodne platiť už od 1. januára. Plány Francúzov však prekazila Európska komisia, ktorá nariadila zapracovať do zákona parametre nepovolených tašiek: typ, presnú veľkosť a hmotnosť.

Zákon sa nebude vzťahovať na tie, ktoré sú znovu použiteľné alebo biologicky rozložiteľné. Povolené budú aj veľkoobjemové plastové vrecia s hrúbkou minimálne 0,05 milimetra. Na porovnanie - bežné vrecká v supermarketoch sú hrubé 0,025 až 0,3 milimetra.

Francúzi uvažujú aj o podpore iných prostriedkov na prenos nákupu z obchodu, ako sú napríklad nákupné vozíky. Do januára 2017 sa zákaz rozšíri aj na vrecká na ovocie a zeleninu. Nahradiť ich majú kompostovateľné tašky vyrobené z organických materiálov.

Medzery zákazu

Tu však opatrenie naráža na problém. Organické vrecká by mali spracovať spoločnosti vybavené špeciálnymi zariadeniami, pretože v domácom komposte sú ťažko rozložiteľné. To si však vyžaduje zberné nádoby pre organické materiály, ktorými Francúzi nie sú vybavení.

Spoločnosti recyklujúce plasty sa po roku 2017 obávajú miešania organických tašiek s čisto plastovými. Optické triediace zariadenia totiž v odpade nedokážu tieto materiály odlíšiť. Kompostovateľné tašky sú na výrobu produktov z triedeného odpadu nepoužiteľné.

Skeptici sa obávajú, že zákaz poškodí malé spoločnosti, ktoré sa zaoberajú recyklovaním. V podnikoch zameraných na výrobu plastových vreciek je ohrozených 3000 pracovných miest. Podľa ministerky životného prostredia Ségolène Royal je zákon príležitosťou na vytvorenie pracovných miest v zelenej ekonomike.

Príroda bije na poplach

Francúzsky zákon je v súlade s cieľom EÚ zredukovať spotrebu plastových tašiek do roku 2025 o 80 percent kvôli ich škodlivým dopadom na životné prostredie.

Plasty tvoria až 75 percent odpadu, ktorý sa dostáva do mora, a škodia viacerým živočíchom. Mimoriadne ohrozené sú napríklad morské korytnačky. Igelitové vrecká si zamieňajú s medúzami.

Nárast počtu morských vtákov, ktoré konzumujú zvyšky plastov, je podľa austrálskych vedcov z organizácie CSIRO alarmujúci. Kým v roku 1960 ich našli v žalúdku menej ako 5 percentám vtákov, o 40 rokov neskôr sa toto číslo vyšplhalo na zhruba 80 percent. Vedci predpovedajú, že do roku 2050 zablúdia plasty do tiel až 99 percentám morských vtákov.

Flickr/U.S. Fish and Wildlife Service Headquarters/CC

Zdroj: Flickr/U.S. Fish and Wildlife Service Headquarters/CC

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (5 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!