Koľko stojí brojlerové kura z domáceho (veľko)chovu

10.06.2015 10

Minulý týždeň sme riešili, či sa oplatí chovať doma sliepky na vajíčka. Nezodpovedané ostalo, či sa oplatí svojpomocne chovať kurence na mäso.

Zdroj: Pixabay / JESHOOTS / CC0

Jozef Šebest

Jozef Šebest

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 26.11.2014

V zásade existujú dve možnosti: Hardcore výkrm, ktorý sa podmienkami približuje veľkovýkrmni, a prirodzený odchov. Dnes rozoberieme prvú možnosť - chov na malom priestore s využitím hotových kŕmnych zmesí.

Priestor a technika

Ak si už niekedy počul od kamaráta skazky o kuratách, ktoré sa z Poľska previezli do Holandska, kde ich osobne balil do obalov s nápisom „Kurča zo Slovenska”, možno uvažuješ, či sa takémuto potravinovému nomádovi nevyhnúť a nedochovať si kuracie prsia doma.

Dobrá správa je, že to ide a nie je to ani zložité. Budeš potrebovať len ohradený priestor so zdrojom svetla. Môže to byť maštaľ, stará šopa, alebo len paleta s „nadstavbou”. Okrem toho krmítko, najlepšie aj so zásobníkom. A napájačku.

Obe veci sú rovnako dôležité. Výkrmové hybridy počas svojho krátkeho života len žerú a pijú. Čo sa týka osvetlenia,  tak „tepelná guľa” je lepšia ako LED, pretože v prípade ochladenia aj hreje. V prvých dňoch bude vyhrievanie potrebné, najmä v noci.

Ak sa bojíš, že vďaka starostlivej únii už nezoženieš 100 watové žiarovky, tak sa neboj. Stačí sa len spýtať v miestnom elektre. Bude stáť asi 50 centov a životnosť to má 1000 hodín, čiže práve toľko, aby si odchoval brojlery.  

Jozef Šebest

Zdroj svetla a tepla pre kurence. Bežne sa dajú kúpiť aj výkonnejšie.Zdroj: Jozef Šebest

Biologický materiál

Ak máš pripravené chovné zariadenie, prichádza druhá fáza. Kúp si brojlerové kurence z nejakého rozumného chovu. Trojdňové budú stáť asi 70 centov za kus. Samotný výkrm začína v momente, keď ich vyložíš z krabice. Kuriatka budú len žrať (preto musia mať stále k dispozícií toľko zmesky, koľko sa im len zachce) a piť. A robiť bordel.

Kŕmia sa troma druhmi zmesiek, nazvanými BR1, BR2 a BR3. Prvou budeš kŕmiť od dovezenia po 21. deň. Potom začneš kŕmiť zmeskou BR2. Tou budeš pokračovať do 35. dňa. Voľne predajné zmesky hobby triedy by nemali obsahovať kokcidiostatiká (v princípe antibiotiká na prevenciu kokcidiózy - črevného ochorenia spôsobovaného jednobunkovými parazitmi). Ale obsahujú, nájdeš to na štítku vyslovene uvedené. Preto 5-7 dní pred plánovanou porážkou (kurčiat) prejdi určite na zmesku BR3, ktorá kokcidiostatiká neobsahuje.

Kŕm štýlom - koľko zjedia, toľko im daj. A oni zjedia všetko, čo im dáš. Brojlery sú stroje na tvorbu mäsa. Priemyselný prepočet udáva, že na vytvorenie 1 kg mäsa spotrebuje kura niečo okolo 1,7 kilogramu krmiva. Na Slovensku je to o čosi viac, niekde okolo 1,95 kg. Môj odhad je, že v domácich podmienkach je reálne niečo okolo 2,5 kilogramu.

Aby zvieratká pekne priberali, obsahujú všetky zmesky koktail všelijakých zaujímavých látok. Vitamínov, aminokyselín, GMO, liečiv, látok proti tvorbe pliesní v krmive a podobne. To je daň, ktorú zaplatíš, ak chceš lacné mäso.

Na 42. deň by mali kuratá dosahovať hmotnosť 1,6 až 2 kilogramy a nastal čas na zabíjanie. Môžeš ich nechať ešte pár dní požiť, priberú. Ale bude to na úkor ideálneho využitia krmiva.

pixabay / condesign / CC0

Z tohto bude za 6 týždňov jatočné kura. Dá sa to dosiahnuť prirodzene?Zdroj: pixabay / condesign / CC0

A čo ekonomika?

Povedzme, že chceš celú akciu vybaviť naraz a kúpiš si zásobu kuriatok na rok. Povedzme 20 kusov. K tomu kŕmidlo a napájadlo. Na výkrm budeš potrebovať asi 100 kg zmesiek. Cena sa pohybuje pod 0,7 eura za kilogram.

Môžeš ich kupovať postupne. Ak to prešvihneš a kŕmiš BR jednotkou, keď by už mala byť dvojka, nič sa nedeje. Len dodrž ochrannú dobu pred porážkou. To je dôležitejšie.

Orientačné náklady na domáci odchov brojlerov
Všetky uvedené ceny sú z hornej časti rozmedzia a spotreba krmiva zámerne mierne navýšená.
Kuriatka (20 kusov) 14,00 €
Plastové tubusové kŕmidlo* 2,40 €
Plastové tubusové napájadlo* 2,40 €
Žiarovka 0,50 €
Kŕmne zmesky 70,00 €
Spolu 89,30 €
*Cena napájadla a kŕmidla je 12 €, životnosť cca 5 rokov. Rátame s cenou prepočítanou na 1 rok.
Prameň: maloobchodné ceny, prepočty autora

Za 89,3 eura vychováš v ideálnom prípade 20 dvojkilogramových brojlerov. Keby si ich kupoval v obchode, zaplatíš za ne 99,6 eura (ak nie je akcia). Chov brojlerov je teda efektívny len tak-tak. Efektivita bude závisieť aj od toho, ako sa ti podarí zužitkovať krmivo za daný čas.

Samozrejme, náklady na kŕmidlo a napájadlo môžeš ešte znížiť domácou výrobou a kurence ich nezožerú, takže zostanú aj do ďalších rokov. Náklady sa tým rozložia. Výroba vo vlastnej réžii nie je zložitá, odporúčam kŕmidlo z plastového vedra. Použitie obyčajných vyradených hrncov nie je dobrý nápad. Odpad krmiva, ktoré kuratá nespotrebujú, bude zbytočne vysoký a hrnce aj tak nemajú dostatočný objem. V prípade, že ušetríš na týchto nádobách, si v pluse.

Kde ostala radosť z chovu

A na záver to najlepšie. Všetky zvieratá musíš zabiť, ošklbať, vypitvať. Skrátka spracovať. Ale s tým treba počítať od začiatku. A s kapacitou mrazničky tiež.  

Osobne som sa takémuto „veľkochovu” venoval len jedenkrát. Nemôžem povedať, že by to nebolo ekonomicky výhodné.  Ale nie je to estetické. Ani trochu. Neprináša to radosť z chovu.

Keď som videl tie potvory, čo len žerú a …, radšej to robím inak. Nechám kuratá normálneho plemena prirodzeným spôsobom vyrásť aj pol roka na zrne a pastve. To mäso je skutočná kuracina a viem, čo jem.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (10 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Top

  1. 1.6 rád, ako znížiť spotrebu plynu
    Túto vec publikoval Expert Gazda - odborník na danú oblasť overený redakciou Gazduj. Obsah od Expert Gazdu môže propagovať produkty a služby konkrétnych firiem.