Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Alkohol, kde by ste ho nečakali. Aj v detských maškrtách

11.01.2017 6

Alkohol sa skrýva aj v takých potravinách, v ktorých by ste ho nehľadali. Výnimkou nie sú ani produkty, ktoré často konzumujú deti. Hoci ide o zvyškové množstvá, nie je to úplne bez rizika - deti si môžu zvyknúť na jeho chuť. Na obaloch býva alkohol označený veľmi nenápadne.

Zdroj: Lenka Sameková

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Písal sa rok 2000, keď talianska spoločnosť Ferrero prepisovala zloženie mliečnych rezov, produktov Kinder Pingui a Kinder Maxi King. Urobila tak pod nátlakom spotrebiteľských organizácií a verejnosti, ktoré jej vyčítali, že do mliečnych pochúťok, často končiacich v rukách detí, pridáva alkohol.

Ferrero sa pritom k nemu na obaloch nepriznávalo. Alkohol ako nosič arómy totiž nemusel povinne deklarovať. Mliečne pochúťky od Ferrera už v súčasnosti síce neobsahujú žiadny alkohol, no pravidlá sa nezmenili.

Školská desiata ochutená alkoholom

Alkohol musia výrobcovia povinne uvádzať na obaloch iba v prípade, ak možno považovať za prísadu. Napríklad na etiketách balených cukrárenských a pekárenských výrobkov, do ktorých sa pridáva za účelom predĺženia trvanlivosti.

Pokiaľ plní funkciu nosiča arómy, v zložení môže byť utajený. Od povinnej deklarácie alkoholu sú oslobodené aj nebalené potraviny (napríklad torty, pečivo, pralinky) a jedlá podávané v gastro prevádzkach.

Na etiketách produktov môže vystupovať pod rozličnými názvami. Našli sme ho pod štandardným označením alkohol, ale aj etanol, etylalkohol či rôznymi druhmi alkoholu (kávový likér, vaječný likér, víno, rum).

Za favorita sme zvolili plnené croissanty 7 days, mimochodom populárnu desiatu školákov. Alkohol výrobca zamiešal do väčšiny náplní – kakaovej, vanilkovej, vanilkovo-višňovej, kakaovo-vanilkovej, vanilkovo-jahodovej, vanilkovo-pomarančovej, karamelovej, kakaovo-kokosovej a náplne s príchuťou talianskeho šumivého vína spumante.

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

Našli sme ho aj na etiketách mini rezov, ktoré nesú rovnakú značku. V tejto kategórii však výrobca neponúka nealko verziu. K obsahu alkoholu sa priznal na etiketách všetkých druhov mini rezov.

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

O ďalšie prekvapenie sa postarali rolády Tender pod značkou Milka. Alkohol sme objavili v zložení oboch dostupných verzií – s mliečnou príchuťou a aj lieskovoorieškovou náplňou.

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

Vyplatil sa nám aj prieskum v mraziarenských boxoch, v ktorých sme natrafili na 3 značky zmrzlín s pridaným alkoholom. Vzhľadom na názov dezertu a druh alkoholu, po ktorých boli pomenované, nás v zložení až tak veľmi neprekvapil.

Išlo o mrazený krém s vaječným likérom pod značkou Viennetta, mrazený krém Tiramisu od Carte D'Or s vínom marsala a mrazený krém s príchuťou tiramisu pod značkou Tesco s pridaným rumom. Výrobcovia na obaloch svorne tvrdia, že produkty obsahujú maximálne 0,2 percenta alkoholu.

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

Tiramisu nás priviedlo na stopu výrobku, v ktorom by nás alkohol nenapadlo hľadať. V smotanovom jogurte Mňam DUO s príchuťou tiramisu pod značkou Rajo sme očakávali namiestu alkoholu, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou rovnomenného dezertu, rôzne ochucujúce náhrady. Prekvapilo nás, keď sme v ňom našli kávový likér. Alkohol v zložení jogurtu potvrdilo aj zákaznícke centrum Raja, ktoré zároveň podotklo, že vo finálnom produkte sa nachádza v zanedbateľnom množstve.

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

S obsahom alkoholu treba počítať aj vo worčestrových omáčkach. Výrobcovia ich zvyknú dochucovať bielym vínom. Tak ako Vitana.

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

Nealko nápoje s alkoholom

Samostatnou kategóriou sú nealkoholické pivá a radlery, po ktorých siahajú niektorí motoristi v mylnom presvedčení, že neobsahujú žiadny alkohol. Obchodníci ich dokonca bežne predávajú aj mladistvým.

Potravinová vyhláška považuje za nealkoholické pivo taký nápoj, v ktorom sa nachádza do 0,5 percenta alkoholu. Výrobcovia môžu uvádzať na etiketách buď skutočný obsah alkoholu (v obchodoch nájdete aj pivá s 0,00 percenta alkoholu), alebo najvyššie prípustné množstvo alkoholu.

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

To isté platí aj pre radlery s prívlastkom „nealkoholický". Po vypití takýchto nápojov si môžete bezpečne sadnúť za volant zhruba po 15 minútach.

Od radlerov, ktorým na etiketách chýba označenie „nealkoholický", by mali dať motoristi ruky preč. Obsahom alkoholu sa môžu vyrovnať pivu. Potravinová vyhláška ich považuje za miešané nápoje, v ktorých sa môže nachádzať 1,2 až 15 percent alkoholu. Skutočný obsah alkoholu musia výrobcovia deklarovať na etikete.

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

Pre koho je alkohol v potravinách nebezpečný?

„U abstinujúcich alkoholikoch môžu už veľmi malé množstvá alkoholu a dokonca aj ich vôňa viesť k relapsu. Tehotné ženy by sa kvôli ochrane dieťaťa mali úplne zriecť alkoholu," varuje nemecké Spotrebiteľské združenie Hamburg, ktoré tlačí výrobcov k viditeľnejšiemu označovaniu alkoholu na obaloch.

Nemecké spotrebiteľské organizácie dlhodobo protestujú proti potravinám s alkoholom, ktoré konzumujú deti. Alkohol v takýchto produktoch podľa nich nemá čo hľadať. Deti si totiž môžu zvyknúť na jeho chuť. Kým však zákonodarcovia nezmenia predpisy, bude len na dobrej vôli výrobcov, či ho vyradia z receptúry.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (6 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!