Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Mená zapletené do aféry s konským mäsom neostanú utajené

04.01.2016 0

V tri roky starej afére tajného nahrádzania hovädzieho mäsa koňacinou zatiaľ verejnosť spoznala iba niekoľko dotknutých značiek a spracovateľov. Zmeniť to má verdikt holandského súdu.

Zdroj: SITA/AP

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Čo predchádzalo sporu

Aféru s primiešavaním konského mäsa do hovädzieho spustili v roku 2013 výsledky kontroly mrazených polotovarov vo Veľkej Británii a Írsku. Analýza DNA v nich objavila okrem hovädzieho aj konské mäso, ktoré výrobcovia na etiketách utajili.

Odhalenie vyvolalo reťazovú reakciu po celej Európe. V kauze „zaerdžali” výrobcovia značkových produktov (Findus, Nowaco) a aj výrobky pod privátnymi značkami reťazcov (Aldi, Lidl, Tesco, Ikea).

Kauza nabrala kritickejší rozmer po objavení potravín, ktoré obsahovali konské mäso so zvyškami veterinárnych liekov proti bolesti (napríklad phenylbutazonu). Konzumáciu mäsa koní, ktorým sú takéto látky podávané, pritom legislatíva zakazuje.

Kvôli chýbajúcej garancii bezpečnosti koňaciny nariadili úrady mäso z európskeho trhu stiahnuť. Vrátili sa iba zvyšky v množstve zhruba 50 miliónov kilogramov. Väčšina mäsa bola totiž v tom čase už spracovaná alebo spotrebovaná.

Povesť vinníkov pod ochranou úradov

Po zvolávacej akcii sa do aféry obula spotrebiteľská organizácia Foodwatch, ktorá požadovala od Holandského úradu pre bezpečnosť potravín a ochranu spotrebiteľov (NVWA) okamžité zverejnenie názvov dotknutých potravín. Úrad to odmietol s odôvodnením, že by tým mohol výrazne poškodiť povesť spoločností. Foodwatch si teda požiadavku rozhodol presadiť pred súdom.

Skôr, ako stihol vydať verdikt, posadili súdy za mreže Willyho Seltena z Ossu, jediného obvineného v škandále s koňacinou. K holandskému veľkoobchodníkovi viedli stopy z celej Európy. Za predaj viac ako 330-tisíc kilogramov kamuflovanej hovädziny dostal minulý rok „až” dva a pol roka natvrdo.

Spotrebiteľská organizácia sa dočkala verdiktu minulý mesiac. Holandský súd rozhodol v jej prospech. Podľa rozsudku musí NVWA zverejniť názvy dotknutých výrobkov a aj spracovateľov mäsa do šiestich týždňov od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia.

Tento verdikt môže byť prínosom pri riešení podobných sporov v budúcnosti. Na základe neho by už úrady nemali brzdiť poskytovanie informácií, ktoré sú pre verejnosť dôležité najmä pri potravinových škandáloch.

Foodwatch dlhodobo lobuje za vytvorenie funkčného systému vysledovateľnosti produktov (napríklad povinné uvádzanie pôvodu mäsa v polotovaroch) ako aj pravidiel, ktoré by nariaďovali pohotové zverejnenie všetkých informácií o potravinových škandáloch. Organizácia navrhuje, aby za zavádzanie spotrebiteľov nesprávnym označením potravín pykali nielen výrobcovia, ale aj obchodné reťazce.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia